gnupg 2.0 - en to sv translation catalogue (1257 entries)

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
sv: 
    Ange användaridentiteten.  Avsluta med en tom rad:

en: 
    Not enough random bytes available.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Need %d more bytes)
sv: 
    Inte tillräckligt med slumpmässiga byte tillgängliga.  Utför lite arbete
    för att ge operativsystemet en chans att samla in mer entropidata!
    (behöver %d fler byte)

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
sv: 
    Välj en bild att använda som ditt foto-id. Bilden måste vara en JPEG-fil.
    Kom ihåg att bilden sparas inuti din publika nyckel: Om du väljer
    en mycket stor bild, så blir din nyckel också väldigt stor!
    Försök att använda en bild som har ungefär  formatet 240x288 pixlar.

en: 
    Supported algorithms:
sv: 
    Algoritmer som stöds:

en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
sv: 
    Du behöver en användaridentitet för att identifiera din nyckel; programvaran
    konstruerar en användaridentitet från verkligt namn, kommentar och e-postadress
    enligt följande format: 
        "Gustav Vasa (Brutal kung) <gustav@trekronor.se>"

en:                 aka "%s"
sv:       även känd som "%s"

en:                using %s key %s
sv:              med %s-nyckeln %s

en:               imported: %lu
sv:                     importerade: %lu

en:              unchanged: %lu
sv:                     oförändrade: %lu

en:            new subkeys: %lu
sv:                nya undernycklar: %lu

en:           new user IDs: %lu
sv:         nya användaridentiteter: %lu

en:           not imported: %lu
sv:                inte importerade: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
sv:        utan användaridentiteter: %lu

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
sv:          "%s": inställning för chifferalgoritmen %s

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
sv:          "%s": inställning för komprimeringsalgoritmen %s

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
sv:          "%s": inställning för sammandragsalgoritmen %s

en:          (subkey on main key ID %s)
sv:          (undernyckel på primärt nyckel-id %s)

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
sv:          Det är inte säkert att signaturen tillhör ägaren.

en:          The signature is probably a FORGERY.
sv:          Signaturen är sannolikt en FÖRFALSKNING.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
sv:          Det finns inget som indikerar att signaturen tillhör ägaren.

en:          This could mean that the signature is forged.
sv:          Detta kan betyda att signaturen är förfalskad.

en:          algorithms on these user IDs:
sv:  algoritmer på dessa användaridentiteter:

en:         new signatures: %lu
sv:                  nya signaturer: %lu

en:       Card serial no. =
sv:        Kortets serienr =

en:       Key fingerprint =
sv: Nyckelns fingeravtryck =

en:       Subkey fingerprint:
sv:    Undernyckelns fingeravtryck:

en:       secret keys read: %lu
sv:     antal lästa hemliga nycklar: %lu

en:       skipped new keys: %lu
sv:         överhoppade nya nycklar: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
sv:     användaridentiteter rensade: %lu

en:      Subkey fingerprint:
sv:    Undernyckelns fingeravtryck:

en:     signatures cleaned: %lu
sv:              signaturer rensade: %lu

en:    (%c) Finished
sv:    (%c) Färdig

en:    (%c) Toggle the authenticate capability
sv:    (%c) Växla autentiseringsförmågan

en:    (%c) Toggle the encrypt capability
sv:    (%c) Växla krypteringsförmågan

en:    (%c) Toggle the sign capability
sv:    (%c) Växla signeringsförmågan

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)
sv:    (%d) DSA (ställ in dina egna förmågor)

en:    (%d) DSA (sign only)
sv:    (%d) DSA (endast signering)

en:    (%d) DSA and Elgamal (default)
sv:    (%d) DSA och Elgamal (standard)

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)
sv:    (%d) Elgamal (endast kryptering)

en:    (%d) RSA (encrypt only)
sv:    (%d) RSA (endast kryptering)

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)
sv:    (%d) RSA (ställ in dina egna förmågor)

en:    (%d) RSA (sign only)
sv:    (%d) RSA (endast signering)

en:    (0) I will not answer.%s
sv:    (0) Jag vill inte svara.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
sv:    (1) Jag har inte kontrollerat alls.%s

en:    (1) Signature key
sv:    (1) Signeringsnyckel

en:    (2) Encryption key
sv:    (2) Krypteringsnyckel

en:    (2) I have done casual checking.%s
sv:    (2) Jag har gjort viss kontroll.%s

en:    (3) Authentication key
sv:    (3) Autentiseringsnyckel

en:    (3) I have done very careful checking.%s
sv:    (3) Jag har gjort en noggrann kontroll.%s

en:    new key revocations: %lu
sv:           nya nyckelspärrningar: %lu

en:   %d = I do NOT trust
sv:   %d = Jag litar INTE

en:   %d = I don't know or won't say
sv:   %d = Jag vet inte eller kan inte säga något

en:   %d = I trust fully
sv:  %d = Jag litar fullständigt

en:   %d = I trust marginally
sv:  %d = Jag litar marginellt

en:   %d = I trust ultimately
sv:   %d = Jag litar förbehållslöst

en:   Unable to sign.
sv:   Kan inte signera.

en:   aka "%s"
sv:   även känd som "%s"

en:   m = back to the main menu
sv:   h = gå tillbaka till huvudmenyn

en:   q = quit
sv:   a = avsluta

en:   s = skip this key
sv:   s = hoppa över denna nyckel

en:   secret keys imported: %lu
sv:     importerade hemliga nycklar: %lu

en:  (main key ID %s)
sv:  (primära nyckelns id %s)

en:  (non-exportable)
sv:   (icke exporterbar)

en:  (non-revocable)
sv:  (inte spärrbar)

en:  Primary key fingerprint:
sv: Primära nyckelns fingeravtryck:

en:  secret keys unchanged: %lu
sv:     oförändrade hemliga nycklar: %lu

en: "%s" not a key ID: skipping
sv: "%s" inte ett nyckel-id: hoppar över

en: "%s" was already locally signed by key %s
sv: "%s" var redan lokalt signerad med nyckeln %s

en: "%s" was already signed by key %s
sv: "%s" var redan signerad av nyckeln %s

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
sv: # Skapat lista över tilldelade tillitsvärden %s
    # (Använd "gpg --import-ownertrust" för att återställa dem)

en: %d Admin PIN attempts remaining before card is permanently locked
sv: %d försök för Admin PIN-koden återstår innan kortet låses permanent

en: %d bad signatures
sv: %d felaktiga signaturer

en: %d keys processed (%d validity counts cleared)
sv: %d nycklar behandlade (%d validity counts rensade)

en: %d marginal(s) needed, %d complete(s) needed, %s trust model
sv: %d marginal(er) behövs, %d fullständig(a) behövs, tillitsmodell %s

en: %d signatures not checked due to errors
sv: %d signaturer validerades inte eftersom fel uppstod

en: %d signatures not checked due to missing keys
sv: %d signaturer validerades inte eftersom nycklar saknades

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
sv: %d användaridentiteter utan giltiga självsignaturer hittades

en: %lu keys cached (%lu signatures)
sv: %lu nycklar mellanlagrade (%lu signaturer)

en: %lu keys cached so far (%lu signatures)
sv: %lu nycklar mellanlagrade än så länge (%lu signaturer)

en: %lu keys processed so far
sv: %lu nycklar behandlade än så länge

en: %s does not support handler version %d
sv: %s har inte stöd för hanterarversionen %d

en: %s does not yet work with %s
sv: %s fungerar ännu inte med  %s

en: %s encrypted data
sv: %s-krypterad data

en: %s encrypted session key
sv: %s krypterad sessionsnyckel

en: %s encryption will be used
sv: krypteringen %s kommer att användas

en: %s is the new one
sv: %s är den nya

en: %s is the unchanged one
sv: %s är den oförändrade

en: %s keys may be between %u and %u bits long.
sv: %s-nycklar kan vara mellan %u och %u bitar långa.

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
sv: %s nyckelstorlekar måste vara inom intervallet %u-%u

en: %s makes no sense with %s!
sv: det är ingen poäng att använda %s tillsammans med %s!

en: %s not allowed with %s!
sv: %s är inte tillåten tillsammans med %s!

en: %s signature, digest algorithm %s
sv: %s signatur, sammandragsalgoritm %s

en: %s/%s encrypted for: "%s"
sv: %s/%s krypterad för: "%s"

en: %s/%s signature from: "%s"
sv: %s/%s signatur från: "%s"

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
sv: %s: Det finns viss information om att nyckeln tillhör den angivna användaren

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
sv: %s: Det finns inget som säger att nyckeln tillhör den angivna användaren

en: %s: directory does not exist!
sv: %s: katalogen finns inte!

en: %s: error reading free record: %s
sv: %s: fel vid läsning av ledig post: %s

en: %s: error reading version record: %s
sv: %s: fel vid läsning av versionspost: %s

en: %s: error updating version record: %s
sv: %s: fel vid uppdatering av versionspost: %s

en: %s: error writing dir record: %s
sv: %s: fel vid läsning av katalogpost: %s

en: %s: error writing version record: %s
sv: %s: fel vid skrivning av versionspost: %s

en: %s: failed to append a record: %s
sv: %s: misslyckades med att lägga till en post: %s

en: %s: failed to create hashtable: %s
sv: %s: misslyckades med att skapa kontrollsummetabell: %s

en: %s: failed to create version record: %s
sv: %s: misslyckades med att skapa versionspost: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
sv: %s: misslyckades med att nollställa en post: %s

en: %s: invalid file version %d
sv: %s: ogiltig filversion %d

en: %s: invalid trustdb
sv: %s: ogiltig tillitsdatabas

en: %s: invalid trustdb created
sv: %s: ogiltig tillitsdatabas skapad

en: %s: keyring created
sv: %s: nyckelring skapad

en: %s: not a trustdb file
sv: %s: detta är inte en tillitsdatabasfil

en: %s: skipped: %s
sv: %s: hoppade över: %s

en: %s: skipped: public key already present
sv: %s: hoppades över: publik nyckel finns redan

en: %s: skipped: public key is disabled
sv: %s: hoppades över: den publika nyckeln är inaktiverad

en: %s: trustdb created
sv: %s: tillitsdatabas skapad

en: %s: unknown suffix
sv: %s: okänt suffix

en: %s: version record with recnum %lu
sv: %s: versionspost med postnummer %lu

en: %s:%d: deprecated option "%s"
sv: %s:%d: alternativet är föråldrat "%s"

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
sv: %s:%d: ogiltig auto-key-locate-lista

en: %s:%d: invalid export options
sv: %s:%d: ogiltiga exportflaggor

en: %s:%d: invalid import options
sv: %s:%d: ogiltiga importeringsflaggor

en: %s:%d: invalid keyserver options
sv: %s:%d: ogiltiga flaggor för nyckelserver

en: %s:%d: invalid list options
sv: %s:%d: ogiltiga listflaggor

en: %s:%d: invalid verify options
sv: %s:%d: ogiltiga flaggor för validering

en: %u-bit %s key, ID %s, created %s
sv: %u-bitars %s-nyckel, id %s, skapad %s

en: (No description given)
sv: (Ingen beskrivning angiven)

en: (Probably you want to select %d here)
sv: (Troligen vill du välja %d här)

en: (This is a sensitive revocation key)
sv: (Detta är en känslig spärrnyckel)

en: (sensitive)
sv: (känsligt)

en: (unless you specify the key by fingerprint)
sv: (om du inte anger nyckeln med hjälp av fingeravtrycket)

en: (you may have used the wrong program for this task)
sv: (du kanske använder fel program för den här uppgiften)

en: * The `sign' command may be prefixed with an `l' for local signatures (lsign),
      a `t' for trust signatures (tsign), an `nr' for non-revocable signatures
      (nrsign), or any combination thereof (ltsign, tnrsign, etc.).
sv: * Kommandot "sign" kan inledas med ett "l" för lokal signaturer (lsign),
      ett "t" för tillitssignaturer (tsign), ett "nr" för icke-sprärrbara signaturer
      (nrsign), eller en kombination av dessa (ltsign, tnrsign, etc.).

en: --clearsign [filename]
sv: --clearsign [filnamn]

en: --decrypt [filename]
sv: --decrypt [filnamn]

en: --edit-key user-id [commands]
sv: --edit-key användaridentitet [kommandon]

en: --encrypt [filename]
sv: --encrypt [filnamn]

en: --lsign-key user-id
sv: --lsign-key användaridentitet

en: --output doesn't work for this command
sv: --output kan inte användas för detta kommando

en: --sign --encrypt [filename]
sv: --sign --encrypt [filnamn]

en: --sign --symmetric [filename]
sv: --sign --symmetric [filnamn]

en: --sign [filename]
sv: --sign [filnamn]

en: --sign-key user-id
sv: --sign-key användaridentitet

en: --store [filename]
sv: --store [filnamn]

en: --symmetric --encrypt [filename]
sv: --symmetric --encrypt [filnamn]

en: --symmetric --sign --encrypt [filename]
sv: --symmetric --sign --encrypt [filnamn]

en: --symmetric [filename]
sv: --symmetric [filnamn]

en: -k[v][v][v][c] [user-id] [keyring]
sv: -k[v][v][v][c] [användaridentitet] [nyckelring]

en: ... this is a bug (%s:%d:%s)
sv: ... det här är ett fel (%s:%d:%s)

en: 1 bad signature
sv: 1 felaktig signatur

en: 1 signature not checked due to a missing key
sv: 1 signatur validerades inte eftersom nyckeln saknades

en: 1 signature not checked due to an error
sv: 1 signatur validerades inte eftersom ett fel uppstod

en: 1 user ID without valid self-signature detected
sv: 1 användaridentitet utan giltig självsignatur hittades

en: 10 translator see trustdb.c:uid_trust_string_fixed
sv: 15

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
sv: @
    (Se manualsidan för en fullständig lista över alla kommandon och flaggor)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
sv: @
    Exempel:
    
    -se -r Bosse [fil]          signera och kryptera för användaren Bosse
    --clearsign [fil]           skapa en klartextsignatur
    --detach-sign [fil]         skapa signatur i en separat fil
    --list-keys [namn]          visa nycklar
    --fingerprint [namn]        visa fingeravtryck

en: @
    Options:
sv: @
    Flaggor:

en: @Commands:
sv: @Kommandon:

en: ASCII armored output forced.
sv: utdata med ett ascii-skal genomdrivet.

en: Admin commands are allowed
sv: Administrationskommandon tillåts

en: Admin commands are not allowed
sv: Administrationskommandon tillåts inte

en: Admin-only command
sv: Kommandon endast för administratör

en: Answer "yes" (or just "y") if it is okay to generate the sub key.
sv: Svara "ja" (eller bara "j") om du vill generera denna undernyckel.

en: Answer "yes" if it is okay to delete the subkey
sv: Svara "ja" om du vill ta bort denna undernyckel

en: Answer "yes" if it is okay to overwrite the file
sv: Svara "ja" om du vill skriva över filen

en: Answer "yes" if you really want to delete this user ID.
    All certificates are then also lost!
sv: Svara "ja" om du verkligen vill ta bort denna användaridentitet.
    Alla certifikat kommer att gå förlorade!

en: Answer "yes" if you want to sign ALL the user IDs
sv: Svara "ja" om du vill signera ALLA användaridentiteter

en: Answer "yes" or "no"
sv: Svara "ja" eller "nej"

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
sv: Är du verkligen säker på att du vill signera denna nyckel
    med din nyckel "%s" (%s)

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
sv: Vill du verkligen fortfarande lägga till den? (j/N)

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
sv: Är du säker på att du fortfarande vill spärra den? (j/N)

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
sv: Vill du verkligen fortfarande signera den? (j/N)

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
sv: Är du säker på att du vill använda den här nyckeln för spärrning? (j/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
sv: Är du säker på att du vill ta bort det? (j/N)

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
sv: Är du säker på att du vill ersätta det? (j/N)

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
sv: Vill du verkligen använda den? (j/N)?

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: BAD signature from "%s"
sv: FELAKTIG signatur från "%s"

en: CA fingerprint:
sv: CA-fingeravtryck:

en: CRC error; %06lX - %06lX
sv: CRC-fel; %06lX - %06lX

en: Can't check signature: %s
sv: Kan inte kontrollera signaturen: %s

en: Can't edit this key: %s
sv: Kan inte redigera denna nyckel: %s

en: Can't open `%s': %s
sv: Kan inte öppna "%s": %s

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cardholder's given name:
sv: Kortinnehavarens förnamn:

en: Cardholder's surname:
sv: Kortinnehavarens efternamn:

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
sv: Certifikat som leder till en nyckel med förbehållslöst förtroende:

en: Certify
sv: Certifiera

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
sv: Ändra (N)amn, (K)ommentar, (E)post eller (O)k/(A)vsluta?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
sv: Ändra (N)amn, (K)ommentar, (E)post eller (A)vsluta?

en: Change the preferences of all user IDs (or just of the selected ones)
    to the current list of preferences.  The timestamp of all affected
    self-signatures will be advanced by one second.
sv: Ändra dina inställningar för alla användaridentiteter (eller enbart de valda)
    till den aktuella listan på inställningar. Tidsstämplingen för alla påverkade
    självsignaturer kommer att flyttas fram en sekund.

en: Changing expiration time for a subkey.
sv: Ändrar utgångstid för en undernyckel.

en: Changing expiration time for the primary key.
sv: Ändrar giltighetstid för den primära nyckeln.

en: Cipher:
sv: Chiffer:

en: Command expects a filename argument
sv: Kommandot förväntar ett filnamnsargument

en: Command>
sv: Kommando>

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Compression:
sv: Komprimering:

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
sv: Skapa ett spärrcertifikat för denna nyckel? (j/N)

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
sv: Skapa ett spärrcertifikat för denna nyckel? (j/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
sv: Vill du skapa ett spärrcertifikat för denna signatur? (j/N)

en: Critical preferred keyserver:
sv: Föredragen kritisk nyckelserver:

en: Critical signature notation:
sv: Kritisk signaturnotation:

en: Critical signature policy:
sv: Viktig signaturpolicy:

en: Current allowed actions:
sv: För närvarande tillåtna åtgärder:

en: Current recipients:
sv: Nuvarande mottagare:

en: DSA key %s requires a %u bit or larger hash
sv: DSA-nyckeln %s kräver en hash med %u bitar eller större

en: DSA key %s uses an unsafe (%u bit) hash
sv: DSA-nyckeln %s använder en osäker hash (%u bitar)

en: DSA keypair will have %u bits.
sv: DSA-nyckelparet kommer att ha %u bitar.

en: DSA requires the hash length to be a multiple of 8 bits
sv: DSA kräver att hashlängden är delbar med 8 bitar

en: Delete this good signature? (y/N/q)
sv: Vill du radera denna korrekta signatur? (j/N/a)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
sv: Vill du radera denna ogiltiga signatur? (j/N/a)

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
sv: Ta bort denna nyckel från nyckelringen? (j/N)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
sv: Vill du radera denna okända signatur? (j/N/a)

en: Deleted %d signature.
sv: Raderade %d signatur.

en: Deleted %d signatures.
sv: Raderade %d signaturer.

en: Detached signature.
sv: Signatur i en separat fil.

en: Digest:
sv: Sammandrag:

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
sv: Visar %s foto-id med storleken %ld för nyckeln %s (uid %d)

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
sv: Vill du verkligen ta bort de valda nycklarna? (j/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
sv: Vill du verkligen ta bort denna nyckel? (j/N)

en: Do you really want to do this? (y/N)
sv: Vill du verkligen göra detta? (j/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
sv: Vill du verkligen spärra hela nyckeln? (j/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
sv: Vill du verkligen spärra de valda undernycklarna? (j/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
sv: Vill du verkligen spärra denna undernyckel? (j/N)

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
sv: Vill du verkligen ge denna nyckel förbehållslöst förtroende? (j/N)

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
sv: Vill du skapa en ny signatur som ersätter den vars giltighetstid gått ut? (J/n)

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
sv: Vill du ändra den till en fullständig exporterbar signatur? (j/N)

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
sv: Vill du göra om den till en självsignatur av OpenPGP-typ? (j/N)

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
sv: Vill du verkligen signera den igen ändå?(j/N)

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
sv: Vill du att giltighetstiden för signaturen ska upphöra vid samma tid? (J/n)

en: ERROR:
sv: FEL:

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Enter Admin PIN:
sv: Ange Admin PIN-kod:

en: Enter JPEG filename for photo ID:
sv: Skriv JPEG-filnamnet för foto-id:

en: Enter New Admin PIN:
sv: Ange ny Admin PIN-kod:

en: Enter New PIN:
sv: Ange ny PIN-kod:

en: Enter PIN:
sv: Ange PIN-kod:

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
sv: Ange en beskrivning (frivilligt); avsluta med en tom rad:

en: Enter new filename
sv: Ange nytt filnamn

en: Enter number(s), N)ext, or Q)uit >
sv: Ange nummer, N)ästa, eller Q) för Avsluta >

en: Enter passphrase
sv: Ange lösenfrasen

en: Enter passphrase:
sv: Ange lösenfras:

en: Enter the name of the key holder
sv: Ange namnet på nyckelns ägare

en: Enter the new passphrase for this secret key.
sv: Skriv in den nya lösenfrasen för den hemliga nyckeln.

en: Enter the notation:
sv: Ange notationen:

en: Enter the required value as shown in the prompt.
    It is possible to enter a ISO date (YYYY-MM-DD) but you won't
    get a good error response - instead the system tries to interpret
    the given value as an interval.
sv: Ange värdet som krävs som det visas vid prompten.
    Det är möjligt att ange ett ISO-datum (ÅÅÅÅ-MM-DD) men du kommer
    inte att få något vettigt felmeddelande - istället kommer systemet
    att försöka tolka det angivna värdet som ett intervall.

en: Enter the size of the key
sv: Ange storleken på nyckeln

en: Enter the user ID of the addressee to whom you want to send the message.
sv: Ange användaridentiteten för den adressat du vill skicka meddelandet till.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
sv: Ange användaridentiteten för spärrnyckeln:

en: Enter your preferred keyserver URL:
sv: Ange din föredragna nyckelserver-url:

en: Error reading backup key from `%s': %s
sv: Fel vid läsning av säkerhetskopierad nyckel från "%s": %s

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
sv: Fel: Fullständigt namn för långt (gränsen är %d tecken).

en: Error: Double spaces are not allowed.
sv: Fel: Dubbla blanksteg tillåts inte.

en: Error: Login data too long (limit is %d characters).
sv: Fel: Inloggningsdata är för långt (gräns är %d tecken).

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
sv: Fel: Endast ren ASCII tillåts för närvarande.

en: Error: Private DO too long (limit is %d characters).
sv: Fel: Privat DO för långt (gränsen är %d tecken).

en: Error: The "<" character may not be used.
sv: Fel: Tecknet "<" får inte användas.

en: Error: URL too long (limit is %d characters).
sv: Fel: URL:en är för lång (gränsen är %d tecken).

en: Error: invalid characters in preference string.
sv: Fel: ogiltiga tecken i inställningssträngen.

en: Error: invalid formatted fingerprint.
sv: Fel: ogiltigt formaterat fingeravtryck.

en: Error: invalid length of preference string.
sv: Fel: ogiltig längd på inställningssträngen

en: Error: invalid response.
sv: Fel: ogiltigt svar.

en: Expired signature from "%s"
sv: Utgången signatur från "%s"

en: Features:
sv: Funktioner:

en: File `%s' exists.
sv: Filen "%s" finns.

en: Give the name of the file to which the signature applies
sv: Ange namnet på den fil signaturen gäller

en: Go ahead and type your message ...
sv: Skriv ditt meddelande här ...

en: Good signature from "%s"
sv: Korrekt signatur från "%s"

en: Hash:
sv: Kontrollsumma:

en: Hint: Select the user IDs to sign
sv: Tips: Välj de användaridentiteter som du vill signera

en: Hit return when ready or enter 'c' to cancel:
sv: Tryck Return när du är färdig eller "c" för att avbryta:

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
sv: Hur noga har du kontrollerat att nyckeln du ska signera verkligen tillhör
    personen som nämns ovan?  Om du inte vet vad du ska svara, svara "0".

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
sv: Hur mycket litar du på att nyckeln faktiskt tillhör den angivna användaren?

en: I have checked this key casually.
sv: Jag har gjort viss kontroll av denna nyckel.

en: I have checked this key very carefully.
sv: Jag har gjort en noggrann kontroll av denna nyckel.

en: I have not checked this key at all.
sv: Jag har inte kontrollerat denna nyckel alls.

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
sv: IDEA-kryptering inte installerad. Optimistiskt försök att använda %s istället

en: If you like, you can enter a text describing why you issue this
    revocation certificate.  Please keep this text concise.
    An empty line ends the text.
sv: Om du vill kan du ange en text som beskriver varför du utfärdar
    detta spärrcertifikat (revocation certificate). Försök att hålla texten kort och koncis.
    En tom rad avslutar texten.

en: If you want to use this untrusted key anyway, answer "yes".
sv: Om du vill använda denna otillförlitliga nyckel ändå, svara "ja".

en: In general it is not a good idea to use the same key for signing and
    encryption.  This algorithm should only be used in certain domains.
    Please consult your security expert first.
sv: Som regel är det ingen bra idé att använda samma nyckel för signering
    och kryptering. Denna algoritm ska endast användas inom särskilda
    områden. Rådgör med din egen säkerhetsexpert först!

en: Invalid character in comment
sv: Ogiltigt tecken i kommentaren

en: Invalid character in name
sv: Ogiltigt tecken i namnet

en: Invalid command  (try "help")
sv: Ogiltigt kommando (försök med "help")

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
sv: Ogiltiga nyckeln %s tvingades till giltig med --allow-non-selfsigned-uid

en: Invalid passphrase; please try again
sv: Ogiltig lösenfras; försök igen

en: Invalid selection.
sv: Ogiltigt val.

en: Is this correct? (y/N)
sv: Stämmer detta? (j/N)

en: Is this okay? (y/N)
sv: Är detta OK? (j/N)

en: Is this photo correct (y/N/q)?
sv: Är detta foto korrekt (j/N/a)?

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
sv: Det är INTE säkert att nyckeln tillhör den namngivna personen i.
    användaridentiteten. Om du *verkligen* vet vad du gör, kan du
    svara ja på nästkommande fråga.

en: It's up to you to assign a value here; this value will never be exported
    to any 3rd party.  We need it to implement the web-of-trust; it has nothing
    to do with the (implicitly created) web-of-certificates.
sv: Det är upp till dig att ange ett värde här. Detta värde kommer aldrig att
    exporteras till någon tredje part. Vi behöver det för att implementera
    "Web of trust". Det har inget att göra med det (implicit skapade)
    nätet av certifikat.

en: Key %s is already revoked.
sv: Nyckeln %s är redan spärrad.

en: Key available at:
sv: Nyckeln tillgänglig hos:

en: Key does not expire at all
sv: Nyckeln går aldrig ut

en: Key expires at %s
sv: Nyckeln går ut %s

en: Key generation canceled.
sv: Skapandet av nycklar avbröts.

en: Key generation failed: %s
sv: Nyckelgenereringen misslyckades: %s

en: Key has been compromised
sv: Nyckeln har tappat sin säkerhet

en: Key has only stub or on-card key items - no passphrase to change.
sv: Nyckeln har endast en stump eller nyckelobjekt på kortet - ingen lösenfras att ändra.

en: Key is no longer used
sv: Nyckeln används inte längre

en: Key is protected.
sv: Nyckeln är skyddad.

en: Key is revoked.
sv: Nyckeln är spärrad.

en: Key is superseded
sv: Nyckeln är ersatt

en: Key is valid for? (0)
sv: För hur lång tid ska nyckeln vara giltig? (0)

en: Key not changed so no update needed.
sv: Nyckeln är oförändrad så det behövs ingen uppdatering.

en: Keyring
sv: Nyckelring

en: Keyserver no-modify
sv: Nyckelserver no-modify

en: Language preferences:
sv: Språkinställningar:

en: Login data (account name):
sv: Inloggningsdata (kontonamn):

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
sv: Skapa säkerhetskopia av krypteringsnyckel utanför kortet? (J/n)

en: N  to change the name.
    C  to change the comment.
    E  to change the email address.
    O  to continue with key generation.
    Q  to to quit the key generation.
sv: N  för att ändra namnet.
    C  för att ändra kommentaren.
    E  för att ändra e-postadressen.
    O  för att fortsätta med nyckelgenerering.
    Q  för att avsluta nyckelgenereringen.

en: NOTE: %s is not available in this version
sv: OBSERVERA: %s är inte tillgänglig i den här versionen

en: NOTE: %s is not for normal use!
sv: OBS: %s är inte för normal användning!

en: NOTE: This key is not protected!
sv: OBS: Denna nyckel är oskyddad!

en: NOTE: a key's S/N does not match the card's one
sv: OBSERVERA: serienumret för en nyckel stämmer inte med kortets serienummer

en: NOTE: backup of card key saved to `%s'
sv: OBSERVERA: säkerhetskopia av kortnyckeln sparades i "%s"

en: NOTE: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
sv: OBS: att skapa undernycklar till v3-nycklar bryter mot OpenPGP

en: NOTE: key has been revoked
sv: OBSERVERA: nyckeln har spärrats

en: NOTE: no default option file `%s'
sv: OBS: inställningsfilen "%s" saknas

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
sv: OBS: den gamla inställningsfilen "%s" används inte

en: NOTE: primary key is online and stored on card
sv: OBSERVERA: primärnyckeln är ansluten och lagrad på kort

en: NOTE: secondary key is online and stored on card
sv: OBSERVERA: sekundärnyckeln är ansluten och lagrad på kort

en: NOTE: secret key %s expired at %s
sv: OBSERVERA: hemliga nyckeln %s gick ut %s

en: NOTE: sender requested "for-your-eyes-only"
sv: OBS: avsändaren begärde "endast-för-dina-ögon"

en: NOTE: signature key %s expired %s
sv: OBSERVERA: signaturnyckeln %s gick ut %s

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
sv: OBS: enkelt S2K-läge (0) rekommenderas inte

en: NOTE: trustdb not writable
sv: OBS: det går inte att skriva till tillitsdatabasen

en: Name may not start with a digit
sv: Namnet får inte börja med en siffra

en: Name must be at least 5 characters long
sv: Namnet måste vara åtminstone 5 tecken långt

en: Need the secret key to do this.
sv: Den hemliga nyckeln behövs för att göra detta.

en: NnCcEeOoQq
sv: NnKkEeOoAa

en: No corresponding signature in secret ring
sv: Det finns ingen motsvarande signatur i den hemliga nyckelringen

en: No help available
sv: Det finns ingen hjälp tillgänglig

en: No help available for `%s'
sv: Det finns ingen hjälp tillgänglig för "%s"

en: No reason specified
sv: Ingen anledning har angivits

en: No subkey with index %d
sv: Ingen undernyckel med indexet %d

en: No such user ID.
sv: Inget sådan användaridentitet.

en: No trust value assigned to:
sv: Inget tillitsvärde tilldelat till:

en: No user ID with hash %s
sv: Inget användaridentitet med hashen %s

en: No user ID with index %d
sv: Inget användaridentitet med indexet %d

en: Not a valid email address
sv: E-postadressen är ogiltig

en: Notations:
sv: Notationer:

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
sv: Observera att denna nyckel inte kan användas för kryptering. Du kanske
    vill använda flaggan "--edit-key" för att skapa en undernyckel för detta syfte.

en: Note: Signer's address `%s' does not match DNS entry
sv: Observera: Signerarens adress "%s" matchar inte DNS-objektet

en: Note: This key has been disabled.
sv: Obs: Denna nyckel har stängts av.

en: Note: This key has expired!
sv: Obs: Giltighetstiden för denna nyckel har gått ut!

en: Note: Verified signer's address is `%s'
sv: Observera: Validerad adress för signeraren är "%s"

en: Nothing deleted.
sv: Ingenting raderat.

en: Nothing to sign with key %s
sv: Det finns inget att signera med nyckeln %s

en: OpenPGP card no. %s detected
sv: OpenPGP-kort nr. %s identifierades

en: OpenPGP card not available: %s
sv: OpenPGP-kort är inte tillgängligt: %s

en: Overwrite? (y/N)
sv: Skriv över? (j/N)

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
sv: Ägartillit får inte ställas in när en tillitsdatabas används som användaren tillhandahåller

en: PIN callback returned error: %s
sv: PIN-återanrop returnerade fel: %s

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
sv: PIN-kod för CHV%d är för kort; minimumlängd är %d

en: PIN not correctly repeated; try again
sv: PIN-kod repeterades inte korrekt; försök igen

en: Please correct the error first
sv: Rätta först felet

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
sv: Bestäm hur mycket du litar på denna användare när det gäller att
    korrekt validera andra användares nycklar (genom att undersöka pass,
    undersöka fingeravtryck från olika källor, etc.)

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
sv: Ange inte e-postadressen som namn eller kommentar

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
sv: Ange en domän för att begränsa denna signatur. eller Enter för ingen.

en: Please enter a new filename. If you just hit RETURN the default
    file (which is shown in brackets) will be used.
sv: Ange ett nytt filnamn. Om du bara trycker RETUR kommer standarfilnamnet
    (som anges i hakparenteser) att användas.

en: Please enter an optional comment
sv: Ange en kommentar (frivilligt)

en: Please enter name of data file:
sv: Ange namnet på datafilen:

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
sv: Ange djupet för den här tillitssignaturen.
    Ett djup större än 1 tillåter att nyckeln som du signerar kan
    skapa tillitssignaturer åt dig.

en: Please enter the passhrase; this is a secret sentence
sv: Ange en lösenfras. Detta är en hemlig mening

en: Please fix this possible security flaw
sv: Lös detta potentiella säkerhetsproblem

en: Please insert the card and hit return or enter 'c' to cancel:
sv: Mata in kortet och tryck Return eller "c" för att avbryta:

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = `%s'     Admin PIN = `%s'
    You should change them using the command --change-pin
sv: Observera dock att fabriksinställningarna för PIN-koderna är
       PIN-kod = "%s"     Admin PIN-kod = "%s"
    Du bör ändra dem med kommandot --change-pin

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
sv: Observera! Den visade nyckelgiltigheten kan vara felaktig
    såvida inte du startar om programmet.

en: Please remove selections from the secret keys.
sv: Tag bort markeringar från de hemliga nycklarna.

en: Please remove the current card and insert the one with serial number:
       %.*s
sv: Ersätt det nuvarande kortet med det kort som har serienumret:
       %.*s

en: Please repeat the last passphrase, so you are sure what you typed in.
sv: Repetera sista lösenfrasen, så du är säker på vad du skrev in.

en: Please report bugs to <gnupg-bugs@gnu.org>.
sv: Rapportera fel till <gnupg-bugs@gnu.org>
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: Please select at most one subkey.
sv: Välj som mest en undernyckel.

en: Please select exactly one user ID.
sv: Välj endast en användaridentitet.

en: Please select the reason for the revocation:
sv: Välj anledning till varför nyckeln spärras:

en: Please select the type of key to generate:
sv: Välj vilken typ av nyckel som ska genereras:

en: Please select what kind of key you want:
sv: Välj vilken typ av nyckel du vill ha:

en: Please select where to store the key:
sv: Välj var nyckeln ska sparas:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
sv: Specificera hur länge nyckeln skall vara giltig.
             0 = nyckeln blir aldrig ogiltig
          <n>  = nyckeln blir ogiltig efter n dagar
          <n>w = nyckeln blir ogiltig efter n veckor
          <n>m = nyckeln blir ogiltig efter n månader
          <n>y = nyckeln blir ogiltig efter n år

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
sv: Specificera hur länge nyckeln skall vara giltig.
             0 = signaturen blir aldrig ogiltig
          <n>  = signaturen blir ogiltig efter n dagar
          <n>w = signaturen blir ogiltig efter n veckor
          <n>m = signaturen blir ogiltig efter n månader
          <n>y = signaturen blir ogiltig efter n år

en: Please use the command "toggle" first.
sv: Använd kommandot "toggle" först.

en: Please wait, entropy is being gathered. Do some work if it would
    keep you from getting bored, because it will improve the quality
    of the entropy.
sv: Var god vänta, entropidata samlas in. Arbeta lite om det
    hjälper dig från att bli uttråkad, det förbättrar kvaliteten på
    insamlat entropidata.

en: Possible actions for a %s key:
sv: Möjliga åtgärder för en %s-nyckel:

en: Preferred keyserver:
sv: Föredragen nyckelserver:

en: Primary key fingerprint:
sv: Primära nyckelns fingeravtryck:

en: Private DO data:
sv: Privat DO-data:

en: Proceed? (y/N)
sv: Fortsätt? (j/N)

en: Pubkey:
sv: Publik nyckel:

en: Public key is disabled.
sv: Den publika nyckeln är inaktiverad.

en: Quit without saving? (y/N)
sv: Avsluta utan att spara? (j/N)

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
sv: RSA modulus saknas eller är inte %d bitar stor

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
sv: RSA-primtal %s saknas eller inte %d bitar stor

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
sv: Publik RSA-exponent saknas eller större än %d bitar

en: Real name:
sv: Namn:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
sv: Vill du verkligen skapa spärrcertifikatet? (j/N)

en: Really create? (y/N)
sv: Verkligen skapa? (j/N)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
sv: Verkligen ta bort denna självsignatur? (j/N)

en: Really move the primary key? (y/N)
sv: Verkligen flytta den primära nyckeln? (j/N)

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
sv: Verkligen ta bort alla valda användaridentiteter? (j/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
sv: Verkligen ta bort denna användaridentitet? (j/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
sv: Verkligen spärra alla valda användaridentiteter? (j/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
sv: Verkligen spärra denna användaridentitet? (j/N)

en: Really sign all user IDs? (y/N)
sv: Verkligen signera alla användaridentiteter? (j/N)

en: Really sign? (y/N)
sv: Verkligen signera? (j/N)

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
sv: Vill du verkligen uppdatera inställningarna för valda användaridentiteter? (j/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
sv: Vill du verkligen uppdatera inställningarna? (j/N)

en: Reason for revocation: %s
sv: Anledning för spärrning: %s

en: Repeat passphrase
sv: Repetera lösenfrasen

en: Repeat passphrase:
sv: Repetera lösenfrasen:

en: Repeat this PIN:
sv: Upprepa denna PIN-kod:

en: Replace existing key? (y/N)
sv: Ersätt existerande nyckel? (j/N)

en: Replace existing keys? (y/N)
sv: Ersätt existerande nycklar? (j/N)

en: Requested keysize is %u bits
sv: Den efterfrågade nyckelstorleken är %u bitar

en: Revocation certificate created.
sv: Spärrcertifikat skapat.

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
sv: Spärrcertifikat skapat.
    
    Var vänlig flytta det till ett media du kan gömma; om Mallory får
    tillgång till detta certifikatet kan han göra din nyckel oanvändbar.
    Det är klokt att skriva ut detta certifikat och gömma det, ifall ditt
    media blir oläsligt.  Men se upp:  Utskriftsfunktionen på
    din dator kan spara data så att det blir åtkomligt för andra!

en: Save changes? (y/N)
sv: Spara ändringar? (j/N)

en: Secret key is available.
sv: Den hemliga nyckeln finns tillgänglig.

en: Secret parts of primary key are not available.
sv: De hemliga delarna av den primära nyckeln är inte tillgängliga.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
sv: Hemliga delar av den primära nyckeln är lagrade på kortet.

en: Select the algorithm to use.
    
    DSA (aka DSS) is the Digital Signature Algorithm and can only be used
    for signatures.
    
    Elgamal is an encrypt-only algorithm.
    
    RSA may be used for signatures or encryption.
    
    The first (primary) key must always be a key which is capable of signing.
sv: Välj vilken algoritm som ska användas.
    
    DSA (även känd som DSS) är Digital Signature Algorithm och kan endast
    användas för signaturer.
    
    Elgamal är en algoritm som endast kan användas för kryptering.
    
    RSA kan användas för signaturer eller kryptering.
    
    Första (primär) nyckel måste alltid vara en nyckel som är kapabel att signera.

en: Set preference list to:
sv: Ställ in inställningslista till:

en: Sex ((M)ale, (F)emale or space):
sv: Kön ((M)an, Kvinna(F) eller blanksteg):

en: Sign
sv: Signera

en: Sign it? (y/N)
sv: Signera den? (j/N)

en: Signature does not expire at all
sv: Signaturen går aldrig ut

en: Signature expired %s
sv: Giltighetstiden för signaturen har upphört %s

en: Signature expires %s
sv: Giltighetstiden för signaturen går ut %s

en: Signature expires at %s
sv: Signaturen går ut %s

en: Signature is valid for? (%s)
sv: Signaturen är giltig hur länge? (%s)

en: Signature made %s
sv: Signatur gjord %s

en: Signature made %s using %s key ID %s
sv: Signatur gjordes %s med %s nyckel-id %s

en: Signature notation:
sv: Signaturnotation:

en: Signature policy:
sv: Signaturpolicy:

en: SsEeAaQq
sv: SsKkAaQq

en: Subkey %s is already revoked.
sv: Undernyckeln %s är redan spärrad.

en: Syntax: gpg [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
sv: Syntax: gpg [flaggor] [filer]
    Kontrollera signaturerna mot kända nycklar

en: Syntax: gpg [options] [files]
    sign, check, encrypt or decrypt
    default operation depends on the input data
sv: Syntax: gpg [flaggor] [filer]
    signera, kontrollera, kryptera eller dekryptera
    standardåtgärden beror på inmatningsdata

en: The minimum trust level for this key is: %s
sv: Minimum tillitsnivå för denna nyckel är: %s

en: The random number generator is only a kludge to let
    it run - it is in no way a strong RNG!
    
    DON'T USE ANY DATA GENERATED BY THIS PROGRAM!!
sv: Slumptalsgeneratorn är endast en temporär lösning -
    den är inte på något sätt en stark slumptalsgenerator!
    
    ANVÄND INTE DATA SOM GENERERATS AV DETTA PROGRAM!!

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
sv: Självsignaturen på "%s"
    är en signatur av PGP 2.x-typ.

en: The signature is not valid.  It does make sense to remove it from
    your keyring.
sv: Denna signatur är inte giltig. Det är rimligt att ta bort den från
    din nyckelring.

en: The signature will be marked as non-exportable.
sv: Signaturen kommer att markeras som icke-exporterbar.

en: The signature will be marked as non-revocable.
sv: Signaturen kommer att märkas som icke möjlig att spärra.

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
sv: Du kan inte ange några inställningar för en användaridentitet av PGP 2.x-typ.

en: This JPEG is really large (%d bytes) !
sv: Den här JPEG-bilden är verkligen stor (%d byte)!

en: This command is not allowed while in %s mode.
sv: Detta kommando är inte tillåtet när du är i %s-läge.

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
sv: Detta är en hemlig nyckel! - verkligen ta bort den? (j/N)

en: This is a signature which binds the user ID to the key. It is
    usually not a good idea to remove such a signature.  Actually
    GnuPG might not be able to use this key anymore.  So do this
    only if this self-signature is for some reason not valid and
    a second one is available.
sv: Detta är en signatur som knyter användaridentiteten till denna nyckel.
    Det är oftast inte en bra idé att ta bort en sådan signatur. Till
    och med kan det bli så att GnuPG kanske inte kan använda denna nyckel
    mer. Så gör bara detta om denna självsignatur av någon anledning är
    ogiltig och det finns en andra signatur som tillgänglig.

en: This is a valid signature on the key; you normally don't want
    to delete this signature because it may be important to establish a
    trust connection to the key or another key certified by this key.
sv: Detta är en giltig signatur på nyckeln. Normalt sett vill du inte
    ta bort denna signatur eftersom den kan vara viktig för att skapa
    en tillitskoppling till nyckeln eller en annan nyckel som är
    certifierad av denna nyckel.

en: This key belongs to us
sv: Denna nyckel tillhör oss

en: This key has been disabled
sv: Denna nyckel har stängts av

en: This key has expired!
sv: Giltighetstiden för denna nyckel har gått ut!

en: This key is due to expire on %s.
sv: Denna nyckels giltighetstid går ut vid %s.

en: This key is not protected.
sv: Denna nyckel är inte skyddad.

en: This key may be revoked by %s key %s
sv: Den här nyckeln kan vara spärrad av %s nyckel %s

en: This key probably belongs to the named user
sv: Den här nyckel tillhör antagligen den namngivna användaren

en: This key was revoked on %s by %s key %s
sv: Den här nyckeln blev spärrad den %s av %s nyckel %s

en: This signature can't be checked because you don't have the
    corresponding key.  You should postpone its deletion until you
    know which key was used because this signing key might establish
    a trust connection through another already certified key.
sv: Denna signatur kan inte valideras eftersom du inte har den
    motsvarande nyckeln. Du bör vänta med att ta bort den tills du
    vet vilken nyckel som användes eftersom den nyckeln kanske upprättar
    en tillitskoppling genom en annan redan certifierad nyckel.

en: This signature expired on %s.
sv: Denna signatur gick ut den %s.

en: This will be a self-signature.
sv: Detta kommer att bli en självsignatur.

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
sv: Detta skulle göra nyckeln oanvändbar i PGP 2.x.

en: To be revoked by:
sv: Kommer att spärras av:

en: To build the Web-of-Trust, GnuPG needs to know which keys are
    ultimately trusted - those are usually the keys for which you have
    access to the secret key.  Answer "yes" to set this key to
    ultimately trusted
sv: För att kunna bygga förtroendeväven "Web-of-Trust",
    måste GnuPG veta vilka nycklar som du litar förbehållslöst på
    - det är vanligen de nycklar som du disponerar den hemliga nyckeln för.
    Svara  "ja" för att markera att du litar förbehållslöst på denna nyckel.

en: Total number processed: %lu
sv: Totalt antal behandlade enheter: %lu

en: URL to retrieve public key:
sv: Url för att hämta publik nyckel:

en: Uncompressed
sv: Okomprimerad

en: Unknown signature type `%s'
sv: Okänd signaturtyp "%s"

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
sv: Användning: gpg [flaggor] [filer] (-h för hjälp)

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
sv: Användning: gpgv [flaggor] [filer] (-h för hjälp)

en: Use this key anyway? (y/N)
sv: Vill du använda nyckeln ändå? (j/N)

en: User ID "%s" compacted: %s
sv: Användaridentiteten "%s" komprimerad: %s

en: User ID "%s" is expired.
sv: Giltighetstiden för användaridentiteten "%s" har gått ut.

en: User ID "%s" is not self-signed.
sv: Användaridentiteten "%s" är inte självsignerad.

en: User ID "%s" is revoked.
sv: Användaridentiteten "%s" är spärrad.

en: User ID "%s" is signable.
sv: Användaridentiteten "%s" är signerbar.

en: User ID "%s": %d signature removed
sv: Användaridentiteten "%s": %d signatur borttagen

en: User ID "%s": %d signatures removed
sv: Användaridentiteten "%s": %d signaturer borttagna

en: User ID "%s": already clean
sv: Användaridentitet "%s": redan rensad

en: User ID "%s": already minimized
sv: Användaridentiteten "%s": redan minimerad

en: User ID is no longer valid
sv: Användaridentiteten är inte längre giltig

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: WARNING: "%s" is a deprecated command - do not use it
sv: VARNING: "%s" är ett föråldrat kommando - använd det inte

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
sv: VARNING: inställningen "%s" är föråldrad

en: WARNING: %s overrides %s
sv: VARNING: %s gäller istället för %s

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
sv: VARNING: det finns 2 filer med konfidentiell information.

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
sv: VARNING: Detta är en PGP 2.x-nyckel. Om du lägger till en spärrnyckel kan denna
             nyckel inte användas i vissa versioner av PGP.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
sv: VARNING: Detta är en nyckel av PGP2-typ.  Om du lägger till ett foto-id kan
             vissa versioner av PGP avvisa denna nyckel.

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
sv: VARNING: Denna nyckel har spärrats med sin spärrnyckel!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
sv: VARNING: Denna nyckel har spärrats av sin ägare!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
sv: VARNING: Denna nyckel är inte certifierad med en pålitlig signatur!

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
sv: VARNING: Denna nyckel är inte certifierad med signaturer med ett
    tillräckligt högt tillitsvärde!

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
sv: VARNING: Denna undernyckel har spärrats av sin ägare!

en: WARNING: Using untrusted key!
sv: VARNING: Använder en nyckel som inte är betrodd!

en: WARNING: We do NOT trust this key!
sv: VARNING: Vi litar INTE på denna nyckel!

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
sv: VARNING: Upptäckte en svag nyckel - byt lösenfras igen.

en: WARNING: `%s' is an empty file
sv: VARNING: "%s" är en tom fil

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
sv: VARNING: en signatur på en användaridentitet är daterad %d sekunder in i framtiden

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
sv: VARNING: det går aldrig att ångra om du utser en spärrnyckel!

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
sv: VARNING: chifferalgoritmen %s hittades inte i mottagarinställningarna

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
sv: VARNING: sammandragsalgoritmen %s är föråldrad

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
sv: VARNING: det krypterade meddelandet har ändrats!

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
sv: VARNING: tvinga komprimeringsalgoritmen %s (%d) strider mot mottagarinställningarna

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
sv: VARNING: tvinga sammandragsalgoritmen %s (%d) strider mot mottagarinställningarna

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
sv: VARNING: tvinga symmetriskt chiffer med %s (%d) strider mot mottagarinställningarna

en: WARNING: invalid size of random_seed file - not used
sv: VARNING: ogiltig storlek på filen random_seed - används inte

en: WARNING: key %s contains preferences for unavailable
sv: VARNING: nyckeln %s innehåller inställningar för otillgänglig

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
sv: VARNING: nyckeln %s kan ha spärrats: hämtar spärrnyckeln %s

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
sv: VARNING: nyckeln %s kan ha spärrats: spärrnyckeln %s saknas.

en: WARNING: keyserver handler from a different version of GnuPG (%s)
sv: VARNING: nyckelserverhanteraren från en annan version av GnuPG (%s)

en: WARNING: keyserver option `%s' is not used on this platform
sv: VARNING: nyckelserverflaggan "%s" används inte på den här plattformen

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
sv: VARNING: meddelandet krypterades med en svag nyckel
    i den symmetriska krypteringen.

en: WARNING: message was not integrity protected
sv: VARNING: detta meddelande var inte integritetsskyddat

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
sv: VARNING: multipla signaturer upptäckta. Endast den första kommer att kontrolleras.

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
sv: VARNING: ingen användaridentitet har markerats som primär.
    Detta kommando kan göra att en annan användaridentitet antas
    vara den primära identiteten.

en: WARNING: nothing exported
sv: VARNING: ingenting exporterat

en: WARNING: options in `%s' are not yet active during this run
sv: VARNING: inställningar i "%s" är ännu inte aktiva under denna körning

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
sv: VARNING: potentiellt osäker symmetriskt krypterad sessionsnyckel

en: WARNING: program may create a core file!
sv: VARNING: programmet kan komma att skapa en minnesavbild!

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
sv: VARNING: mottagare (-r) angivna utan att använda publik nyckel-kryptering

en: WARNING: secret key %s does not have a simple SK checksum
sv: VARNING: hemliga nyckeln %s har ingen enkel SK-kontrollsumma

en: WARNING: signature digest conflict in message
sv: VARNING: konflikt mellan signatursammandrag i meddelandet

en: WARNING: signing subkey %s has an invalid cross-certification
sv: VARNING signeringsundernyckel  %s har en ogiltig korscertifiering

en: WARNING: signing subkey %s is not cross-certified
sv: VARNING: signeringsundernyckeln %s är inte korscertifierad

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
sv: VARNING: signaturen kommer inte att markeras som icke-exporterbar.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
sv: VARNING: signaturen kommer att markeras som icke-spärrbar.

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
sv: VARNING: denna nyckel kan ha spärrats (spärrnyckeln saknas)

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
sv: VARNING: kan inte %%-expandera anteckning (för stor).  Använder den utan expansion.

en: WARNING: unable to %%-expand policy URL (too large).  Using unexpanded.
sv: VARNING: kunde inte %%-expandera policy-url (för stor).  Använder oexpanderad.

en: WARNING: unable to %%-expand preferred keyserver URL (too large).  Using unexpanded.
sv: VARNING: kunde inte %%-expandera url för föredragen nyckelserver (för stor).  Använder oexpanderad.

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
sv: VARNING: kunde inte hämta uri:n %s: %s

en: WARNING: unable to parse URI %s
sv: VARNING: kunde inte tolka uri:n %s

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
sv: VARNING: kunde inte uppdatera nyckeln %s via %s: %s

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
sv: VARNING: kunde inte ta bort temp-katalogen "%s": %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
sv: VARNING: kan inte ta bort tempfil (%s) "%s": %s

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file `%s'
sv: VARNING: osäkert ägarskap på inneslutande katalog för konfigurationsfilen "%s"

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on extension `%s'
sv: VARNING: osäkert ägarskap på inneslutande katalog för tillägget "%s"

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir `%s'
sv: VARNING: osäkert ägarskap på inneslutande katalog för hemkatalogen "%s"

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file `%s'
sv: VARNING: osäkra rättigheter på inneslutande katalog för konfigurationsfilen "%s"

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on extension `%s'
sv: VARNING: osäkra rättigheter på inneslutande katalog för tillägget "%s"

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir `%s'
sv: VARNING: osäkra rättigheter på inneslutande katalog för hemkatalogen "%s"

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file `%s'
sv: VARNING: osäkert ägarskap på konfigurationsfilen "%s"

en: WARNING: unsafe ownership on extension `%s'
sv: VARNING: osäkert ägarskap på tillägget "%s"

en: WARNING: unsafe ownership on homedir `%s'
sv: VARNING: osäkert ägarskap på hemkatalogen "%s"

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file `%s'
sv: VARNING: osäkra rättigheter på konfigurationsfilen "%s"

en: WARNING: unsafe permissions on extension `%s'
sv: VARNING: osäkra rättigheter på tillägget "%s"

en: WARNING: unsafe permissions on homedir `%s'
sv: VARNING: osäkra rättigheter på hemkatalogen "%s"

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
sv: VARNING: använder experimentella chifferalgoritmen %s

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
sv: VARNING: använder experimentella sammandragsalgoritmen %s

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
sv: VARNING: använder experimentella algoritmen %s för publik nyckel

en: WARNING: using insecure memory!
sv: VARNING: använder osäkert minne!

en: WARNING: using insecure random number generator!!
sv: VARNING: använder en osäker slumptalsgenerator!!

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
sv: Vi behöver generera ett stor mängd slumpmässig data. Det är en bra idé
    att göra något annat (skriva på tangentbordet, röra musen, använda
    hårddisken) under primtalsgenereringen; detta ger slumptalsgeneratorn
    en större chans att samla ihop en tillräcklig mängd entropidata.

en: What keysize do you want? (%u)
sv: Vilken nyckelstorlek vill du ha? (%u)

en: When you sign a user ID on a key, you should first verify that the key
    belongs to the person named in the user ID.  It is useful for others to
    know how carefully you verified this.
    
    "0" means you make no particular claim as to how carefully you verified the
        key.
    
    "1" means you believe the key is owned by the person who claims to own it
        but you could not, or did not verify the key at all.  This is useful for
        a "persona" verification, where you sign the key of a pseudonymous user.
    
    "2" means you did casual verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint and checked the user ID on the
        key against a photo ID.
    
    "3" means you did extensive verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint with the owner of the key in
        person, and that you checked, by means of a hard to forge document with a
        photo ID (such as a passport) that the name of the key owner matches the
        name in the user ID on the key, and finally that you verified (by exchange
        of email) that the email address on the key belongs to the key owner.
    
    Note that the examples given above for levels 2 and 3 are *only* examples.
    In the end, it is up to you to decide just what "casual" and "extensive"
    mean to you when you sign other keys.
    
    If you don't know what the right answer is, answer "0".
sv: När du signerar en användaridentitet på en nyckel, måste du först kontrollera att nyckeln
    verkligen tillhör den person som nämns i användaridentiteten. Det är viktigt för andra att
    få veta hur noga du har kontrollerat detta.
    
    "0" betyder att du inte påstår någonting om hur noga du kontrollerat nyckeln.
    
    "1" betyder att du tror att nyckeln tillhör den person som påstår sig göra det
        men du kunde inte, eller ville inte kontrollera nyckeln alls.  Detta är användbart för
        en "persona"-kontroll, där du signerar nyckeln för en användare med pseudonym.
    
    "2" betyder att du gjorde viss kontroll av nyckeln. Det kan t.ex. betyda att
        du kontrollerade fingeravtrycket och kontrollerade användaridentiteten för nyckeln
        mot en fotolegitimation.
    
    "3" betyder att du gjorde en noggrann och uttömmande kontroll av nyckeln.  Detta kan
        t.ex. betyda att du kontrollerade nyckelns fingeravtryck direkt med nyckelinnehavaren
        och att du kontrollerade, med hjälp av svårförfalskade identitetsdokument
    a
        med foto (t.ex. ett körkort) att namnet på innehavaren stämmer med
        namnet i användaridentiteten på nyckeln, och slutligen att du kontrollerade att
        (genom att utväxla e-postmeddelanden) att e-postadressen på nyckeln tillhör
        nyckelinnehavaren.
    
    Observera! Ovanstående exempel för nivåerna 2 och 3 är bara förslag.
    Slutligen är det bara du själv som avgör vad "viss" and "noggrann"
    betyder när du signerar andras nycklar.
    
    Om du inte vet vad du ska svara, så svara "0".

en: You are about to revoke these signatures:
sv: Du är på väg att spärra dessa signaturer:

en: You are using the `%s' character set.
sv: Du använder teckentabellen "%s"

en: You can't change the expiration date of a v3 key
sv: Du kan inte ändra giltighetsdatum för en v3-nyckel

en: You can't delete the last user ID!
sv: Du kan inte ta bort den sista användaridentiteten!

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
sv: Du angav ingen användaridentitet. (du kan använda "-r")

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
sv: Du vill inte ha någon lösenfras - detta är möjligen en *dålig* idé!

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
sv: Du vill inte ha någon lösenfras - det är möjligen en *dålig* idé!
    Jag kommer att göra det ändå. Du kan ändra din lösenfras när som helst
    om du använder detta program med flaggan "--edit-key".

en: You have signed these user IDs on key %s:
sv: Du har signerat följande användaridentiteter med nyckeln %s:

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
sv: Du får inte lägga till en spärrnyckel för en PGP 2.x-nyckel.

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
sv: Du kan inte lägga till ett foto-id till en nyckel av PGP 2-typ.

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
sv: Du kan inte göra en OpenPGP-signatur på en PGP 2.x-nyckel när du är i --pgp2-läge

en: You must select at least one key.
sv: Du måste välja åtminstone en nyckel.

en: You must select at least one user ID.
sv: Du måste välja åtminstone en användaridentitet.

en: You must select exactly one key.
sv: Du måste välja exakt en nyckel.

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
sv: Du behöver en lösenfras för att skydda din hemliga nyckel

en: You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "%s"
sv: Du behöver en lösenfras för att låsa upp den hemliga
    nyckeln för användaren: "%s"

en: You need a passphrase to unlock the secret key for user:
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %s, created %s%s
sv: Du behöver en lösenfras för att låsa upp den hemliga
    nyckeln för användaren: "%.*s"
    %u-bitars %s-nyckel, id %s, skapad %s%s

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
sv: Du valde följande användaridentitet:
        "%s"

en: You should specify a reason for the certification.  Depending on the
    context you have the ability to choose from this list:
      "Key has been compromised"
          Use this if you have a reason to believe that unauthorized persons
          got access to your secret key.
      "Key is superseded"
          Use this if you have replaced this key with a newer one.
      "Key is no longer used"
          Use this if you have retired this key.
      "User ID is no longer valid"
          Use this to state that the user ID should not longer be used;
          this is normally used to mark an email address invalid.
sv: Du borde ange en anledning till spärrningen. Beroende på sammanhanget
    har du möjlighet att välja från följande lista:
      "Nyckeln har tappat sin säkerhet"
         Använd denna om du har anledning att tro att icke-auktoriserade personer
         har fått tillgång till din hemliga nyckel.
      "Nyckeln har ersatts"
         Använd denna om du har ersatt denna nyckel med en nyare.
      "Nyckeln används inte längre"
         Använd denna om du har pensionerat denna nyckel.
      "Användaridentiteten är inte längre giltig"
         Använd denna för att visa att denna användaridentitet inte längre
         skall användas. Detta används normalt för att visa att en e-postadress
         är ogiltig.

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
sv: Giltighetstiden för din nuvarande signatur på "%s"
    har gått ut.

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
sv: Din nuvarande signatur på "%s"
    är en lokal signatur.

en: Your decision?
sv: Vad väljer du?

en: Your selection?
sv: Vad väljer du?

en: Your selection? (enter `?' for more information):
sv: Ditt val? (skriv "?" för mer information):

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
sv: Ditt system kan inte visa datum senare än år 2038.
    Datum fram till år 2106 kommer dock att hanteras korrekt.

en: [  full  ]
sv: [ fullständig ]

en: [  undef ]
sv: [ odefinierad ]

en: [ expired]
sv: [   utgånget  ]

en: [ revoked]
sv: [   spärrad   ]

en: [ unknown]
sv: [    okänt    ]

en: [User ID not found]
sv: [Användaridentiteten hittades inte]

en: [filename]
sv: [filnamn]

en: [marginal]
sv: [  marginell  ]

en: [not set]
sv: [inte inställt]

en: [revocation]
sv: [spärr]

en: [self-signature]
sv: [självsignatur]

en: [ultimate]
sv: [förbehållslös]

en: [uncertain]
sv: [osäkert]

en: `%s' already compressed
sv: "%s" är redan komprimerad

en: `%s' is not a JPEG file
sv: "%s" är inte en JPEG-fil

en: `%s' is not a regular file - ignored
sv: "%s" är inte en vanlig fil - ignoreras

en: `%s' is not a valid character set
sv: "%s" är ingen giltig teckentabell

en: `%s' is not a valid long keyID
sv: "%s" är inget giltigt långt nyckel-id

en: `%s' is not a valid signature expiration
sv: "%s" är inte ett giltigt utgångsdatum för en signatur

en: about to export an unprotected subkey
sv: på väg att exportera en oskyddad undernyckel

en: access to admin commands is not configured
sv: åtkomst till administrationskommandon är inte konfigurerat

en: action `%s' not supported with keyserver scheme `%s'
sv: åtgärden "%s" stöds inte med nyckelserverschemat "%s"

en: add a key to a smartcard
sv: lägg till en nyckel till ett smartkort

en: add a photo ID
sv: lägg till ett foto-id

en: add a revocation key
sv: lägg till en spärrnyckel

en: add a subkey
sv: lägg till en undernyckel

en: add a user ID
sv: lägg till en användaridentitet

en: ambiguous option `%s'
sv: tvetydlig flagga "%s"

en: anonymous recipient; trying secret key %s ...
sv: anonym mottagare; provar med den hemliga nyckeln %s ...

en: armor header:
sv: ASCII-skal:

en: armor: %s
sv: ASCII-skal: %s

en: assuming %s encrypted data
sv: antar att %s krypterade data

en: assuming bad signature from key %s due to an unknown critical bit
sv: antar felaktig signatur från nyckeln %s på grund av en okänd kritisk bit

en: assuming signed data in `%s'
sv: antar att signerad data finns i filen "%s"

en: automatically retrieve keys when verifying signatures
sv: hämta automatiskt nycklar vid validering av signaturer

en: automatically retrieved `%s' via %s
sv: hämtade "%s" automatiskt via %s

en: bad MPI
sv: felaktig MPI

en: bad URI
sv: felaktig uri

en: bad certificate
sv: felaktigt certifikat

en: bad key
sv: felaktig nyckel

en: bad passphrase
sv: felaktig lösenfras

en: bad public key
sv: felaktig publik nyckel

en: bad secret key
sv: felaktig hemlig nyckel

en: bad signature
sv: felaktig signatur

en: be somewhat more quiet
sv: var något tystare

en: binary
sv: binär

en: build_packet failed: %s
sv: build_packet misslyckades: %s

en: cC
sv: aAsS

en: caching keyring `%s'
sv: mellanlagrar nyckelringen "%s"

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
sv: kan inte komma åt %s - ogiltigt OpenPGP-kort?

en: can't access `%s': %s
sv: kan inte komma åt "%s": %s

en: can't close `%s': %s
sv: kan inte stänga "%s": %s

en: can't connect to `%s': %s
sv: kan inte ansluta till "%s": %s

en: can't create `%s': %s
sv: kan inte skapa "%s": %s

en: can't create backup file `%s': %s
sv: kan inte skapa säkerhetskopian "%s": %s

en: can't create directory `%s': %s
sv: %s: kan inte skapa katalog: %s

en: can't create lock for `%s'
sv: kan inte skapa lås för "%s"

en: can't disable core dumps: %s
sv: kan inte stänga av minnesutskrifter: %s

en: can't do this in batch mode
sv: kan inte göra detta i satsläge

en: can't do this in batch mode without "--yes"
sv: kan inte göra så i satsläge utan "--yes"

en: can't gen prime with pbits=%u qbits=%u
sv: kan inte generera primtal med pbits=%u qbits=%u

en: can't generate a prime with less than %d bits
sv: kan inte generera ett primtal med mindre än %d bitar

en: can't handle public key algorithm %d
sv: kan inte hantera algoritmen %d för publika nycklar

en: can't handle text lines longer than %d characters
sv: kan inte hantera text med rader längre än %d tecken

en: can't handle this ambiguous signature data
sv: kan inte hantera detta tvetydliga signaturdata

en: can't lock `%s'
sv: kan inte låsa "%s"

en: can't lock `%s': %s
sv: kan inte låsa "%s": %s

en: can't open `%s'
sv: kan inte öppna "%s"

en: can't open `%s': %s
sv: kan inte öppna "%s": %s

en: can't open signed data `%s'
sv: kan inte öppna signerat data "%s"

en: can't open the keyring
sv: kan inte öppna nyckelringen

en: can't query passphrase in batch mode
sv: kan inte fråga om lösenfras i satsläge

en: can't read `%s': %s
sv: kan inte läsa "%s": %s

en: can't stat `%s': %s
sv: kan inte ta status på "%s": %s

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
sv: kan inte använda symmetriska ESK-paket pga S2K-läge

en: can't write `%s': %s
sv: kan inte skriva "%s": %s

en: canceled
sv: avbruten

en: cancelled by user
sv: avbruten av användaren

en: cancel|cancel
sv: avbryt|stoppa

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
sv: det går inte att använda en PGP 2.x-nyckel som spärrnyckel

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
sv: kan inte undvika en svag nyckel för symmetrisk kryptering; försökte
    %d gånger!

en: card does not support digest algorithm %s
sv: kortet har inte stöd för sammandragsalgoritmen %s

en: card is permanently locked!
sv: kortet är permanent låst!

en: card reader not available
sv: kortläsaren är inte tillgänglig

en: card-no:
sv: kortnummer:

en: change URL to retrieve key
sv: ändra url för att hämta nyckel

en: change a CA fingerprint
sv: ändra ett CA-fingeravtryck

en: change a card's PIN
sv: ändra PIN-kod för ett kort

en: change card holder's name
sv: ändra kortinnehavarens namn

en: change card holder's sex
sv: ändra kortinnehavarens kön

en: change data on a card
sv: ändra data på ett kort

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
sv: ändra utgångsdatumet för nyckeln eller valda undernycklar

en: change the language preferences
sv: ändra språkinställningarna

en: change the login name
sv: ändra inloggningsnamnet

en: change the ownertrust
sv: ändra ägartillitsvärdet

en: change the passphrase
sv: ändra lösenfrasen

en: check signatures
sv: kontrollera signaturer

en: checking created signature failed: %s
sv: kontroll av den skapade signaturen misslyckades: %s

en: checking the trustdb
sv: kontrollerar  tillitsdatabasen

en: checksum error
sv: fel i kontrollsumma

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
sv: krypteringsalgoritmen %d%s är okänd eller inaktiverad

en: cipher extension `%s' not loaded due to unsafe permissions
sv: chiffertillägget "%s" lästes inte in på grund av osäkra rättigheter

en: colon missing
sv: kolon saknas

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
sv: komprimera oanvändbara användaridentiteter och ta bort alla signaturer från nyckeln

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
sv: komprimera oanvändbara användaridentiteter och ta bort oanvändbara signaturer från nyckeln

en: completes-needed must be greater than 0
sv: variabeln "completes-needed" måste ha ett värde som är större än 0

en: conflicting commands
sv: motstridiga kommandon

en: could not parse keyserver URL
sv: kunde inte tolka url till nyckelserver

en: create a public key when importing a secret key
sv: skapa en publik nyckel när en hemlig nyckel importeras

en: create ascii armored output
sv: skapa utdata med ett ascii-skal

en: created: %s
sv: skapat: %s

en: creation timestamp missing
sv: tidsstämpel för skapandet saknas

en: data not saved; use option "--output" to save it
sv: data sparades inte, använd flaggan "--output" för att spara det

en: dearmoring failed: %s
sv: misslyckades med att ta bort ASCII-skalet: %s

en: decrypt data (default)
sv: dekryptera data (standard)

en: decryption failed: %s
sv: dekrypteringen misslyckades: %s

en: decryption okay
sv: dekrypteringen lyckades

en: delete selected subkeys
sv: ta bort valda undernycklar

en: delete selected user IDs
sv: ta bort valda användaridentiteter

en: delete signatures from the selected user IDs
sv: ta bort signaturer från valda användaridentiteter

en: deleting keyblock failed: %s
sv: misslyckades med att radera nyckelblock: %s

en: depth: %d  valid: %3d  signed: %3d  trust: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du
sv: djup: %d  giltig: %3d  signerad: %3d  tillit: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du

en: directory `%s' created
sv: katalogen "%s" skapades

en: disable key
sv: inaktivera nyckel

en: disabled
sv: inaktiverad

en: display photo IDs during key listings
sv: visa foto-id vid nyckellistning

en: display photo IDs during signature verification
sv: visa foto-id vid signaturvalidering

en: do not delete temporary files after using them
sv: ta inte bort temporärfiler efter de använts

en: do not make any changes
sv: gör inga ändringar

en: do not update the trustdb after import
sv: uppdatera inte tillitsdatabasen efter importering

en: elevate the trust of signatures with valid PKA data
sv: öka tillit på signaturer med giltigt PKA-data

en: enable key
sv: aktivera nyckel

en: enarmoring failed: %s
sv: misslyckades med att skapa ASCII-skal: %s

en: encrypt data
sv: kryptera data

en: encrypted with %lu passphrases
sv: krypterad med %lu lösenfraser

en: encrypted with %s key, ID %s
sv: krypterad med %s-nyckel, id %s

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %s, created %s
sv: krypterad med %u-bitars %s-nyckel, id %s, skapad %s

en: encrypted with 1 passphrase
sv: krypterad med with 1 lösenfras

en: encrypted with unknown algorithm %d
sv: krypterad med en okänd algoritm %d

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
sv: kryptering av meddelanden i --pgp2-läge kräver IDEA-chiffret

en: encryption only with symmetric cipher
sv: endast symmetrisk kryptering

en: error creating `%s': %s
sv: Fel när "%s" skapades: %s

en: error creating keyring `%s': %s
sv: fel när nyckelringen "%s" skapades: %s

en: error creating passphrase: %s
sv: fel när lösenfras skapades: %s

en: error finding trust record in `%s': %s
sv: fel vid sökning av tillitsvärde i "%s": %s

en: error getting current key info: %s
sv: fel när aktuell nyckelinformation hämtades: %s

en: error getting new PIN: %s
sv: fel när ny PIN-kod hämtades: %s

en: error in `%s': %s
sv: fel i "%s": %s

en: error in trailer line
sv: fel i avslutande rad

en: error reading `%s': %s
sv: fel vid läsning av "%s": %s

en: error reading application data
sv: fel vid läsning av programdata

en: error reading fingerprint DO
sv: fel vid läsning av fingeravtryckets DO

en: error reading keyblock: %s
sv: fel vid läsning av nyckelblock: %s

en: error reading secret keyblock "%s": %s
sv: fel vid läsning av hemligt nyckelblock "%s": %s

en: error retrieving CHV status from card
sv: fel när CHV-status hämtades från kortet

en: error writing keyring `%s': %s
sv: fel vid skrivning av nyckelringen "%s": %s

en: error writing public keyring `%s': %s
sv: fel vid skrivning av publika nyckelringen "%s": %s

en: error writing secret keyring `%s': %s
sv: fel vid skrivning av hemliga nyckelringen "%s": %s

en: existing key will be replaced
sv: befintlig nyckel kommer att ersättas

en: expired
sv: utgånget

en: expired: %s
sv: utgånget: %s

en: expires: %s
sv: går ut: %s

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
sv: exportera attribut i användaridentiteter (vanligtvis foto-id)

en: export keys
sv: exportera nycklar

en: export keys to a key server
sv: exportera nycklar till en nyckelserver

en: export revocation keys marked as "sensitive"
sv: exportera spärrnycklar markerade som "känslig"

en: export signatures that are marked as local-only
sv: exportera signaturer som är märkta som endast lokala

en: exporting secret keys not allowed
sv: export av hemliga nycklar tillåts inte

en: external keyserver calls are not supported in this build
sv: externa anrop till nyckelserver stöds inte i detta bygge

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
sv: anrop av externa program är inaktiverat pga osäkra behörigheter för
    inställningsfilen

en: failed to initialize the TrustDB: %s
sv: misslyckades med att initialisera tillitsdatabasen: %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
sv: misslyckades med att återskapa nyckelringscache: %s

en: failed to store the creation date: %s
sv: misslyckades med att lagra datum för skapandet: %s

en: failed to store the fingerprint: %s
sv: misslyckades med att lagra fingeravtrycket: %s

en: failed to store the key: %s
sv: misslyckades med att lagra nyckeln: %s

en: failed to unprotect the subkey: %s
sv: misslyckades med att ta bort skydd på undernyckel: %s

en: female
sv: kvinna

en: fetch the key specified in the card URL
sv: hämta nyckel som anges i kortets url

en: file close error
sv: fel vid stängning av fil

en: file create error
sv: fel när filen skapades

en: file delete error
sv: fel vid borttagning av fil

en: file exists
sv: filen finns

en: file open error
sv: fel vid öppning av fil

en: file read error
sv: fel vid läsning av fil

en: file rename error
sv: fel vid namnbyte av fil

en: file write error
sv: fel vid skrivning av fil

en: flag the selected user ID as primary
sv: flagga vald användaridentitet som primär

en: forced
sv: tvingad

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
sv: tvinga symmetriskt chiffer med %s (%d) strider mot mottagarinställningarna

en: fstat of `%s' failed in %s: %s
sv: fstat för "%s" misslyckades i %s: %s

en: fstat(%d) failed in %s: %s
sv: fstat(%d) misslyckades i %s: %s

en: full
sv: fullständig

en: general error
sv: allmänt fel

en: generate PGP 2.x compatible messages
sv: generera PGP 2.x-kompatibla meddelanden

en: generate a new key pair
sv: generera ett nytt nyckelpar

en: generate a revocation certificate
sv: generera ett spärrcertifikat

en: generate new keys
sv: generera nya nycklar

en: generating key failed
sv: nyckelgenereringen misslyckades

en: generating new key
sv: genererar ny nyckel

en: generating the deprecated 16-bit checksum for secret key protection
sv: skapar den föråldrade 16-bit kontrollsumman för skydd av den hemliga nyckeln

en: gpg-agent is not available in this session
sv: kunde inte få tillgång till GPG-Agent i denna session

en: gpg-agent protocol version %d is not supported
sv: GPG-Agent protokoll version %d stöds inte

en: honor the PKA record set on a key when retrieving keys
sv: respektera PKA-posten inställd på en nyckel när nycklar hämtas

en: honor the preferred keyserver URL set on the key
sv: respektera föredragen nyckelserver-url inställd i nyckeln

en: iImMqQsS
sv: iImHhAsS

en: import keys from a key server
sv: importera nycklar från en nyckelserver

en: import signatures that are marked as local-only
sv: importera signaturer som är markerade som endast lokala

en: import/merge keys
sv: importera/slå samman nycklar

en: importing secret keys not allowed
sv: import av hemliga nycklar tillåts inte

en: include revoked keys in search results
sv: inkludera spärrade nycklar i sökresultatet

en: include subkeys when searching by key ID
sv: inkludera undernycklar vid sökning efter nyckel-id

en: input line %u too long or missing LF
sv: raden %u är för lång, eller saknar nyradstecken

en: input line longer than %d characters
sv: indataraden är längre än %d tecken

en: invalid
sv: ogiltigt

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
sv: ogiltigt S2K-läge; måste vara 0, 1 eller 3

en: invalid argument
sv: ogiltigt argument

en: invalid armor
sv: ogiltigt ascii-skal

en: invalid armor header:
sv: ogiltig rubrikrad i ASCII-skalet:

en: invalid armor: line longer than %d characters
sv: ogiltigt ASCII-skal: raden är längre än %d tecken

en: invalid auto-key-locate list
sv: ogiltig auto-key-locate-lista

en: invalid clearsig header
sv: ogiltig rubrikrad i klartextsignatur

en: invalid dash escaped line:
sv: ogiltig rad som börjar med bindestreck:

en: invalid default preferences
sv: ogiltiga standardinställningar

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
sv: ogiltigt standardvärde för certifieringsnivån; måste vara 0, 1, 2 eller 3

en: invalid export options
sv: ogiltiga exportinställningar

en: invalid fingerprint
sv: ogiltigt fingeravtryck

en: invalid hash algorithm `%s'
sv: ogiltig kontrollsummealgoritm "%s"

en: invalid import options
sv: ogiltiga importflaggor

en: invalid item `%s' in preference string
sv: ogiltig post "%s" i inställningssträngen

en: invalid keyring
sv: ogiltig nyckelring

en: invalid keyserver options
sv: ogiltiga flaggor för nyckelserver

en: invalid keyserver protocol (us %d!=handler %d)
sv: ogiltigt nyckelserverprotokoll (vi %d!=hanterare %d)

en: invalid list options
sv: ogiltiga listflaggor

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
sv: ogiltigt minimivärde för certifieringsnivån; måste vara 1, 2 eller 3

en: invalid packet
sv: ogiltigt paket

en: invalid passphrase
sv: ogiltig lösenfras

en: invalid personal cipher preferences
sv: ogiltig inställning av föredragna krypteringsalgoritmer

en: invalid personal compress preferences
sv: ogiltig inställning av föredragna kompressionsalgoritmer

en: invalid personal digest preferences
sv: ogiltig inställning av föredragna kontrollsummealgoritmer

en: invalid radix64 character %02X skipped
sv: ogiltigt radix64-tecken %02X hoppades över

en: invalid root packet detected in proc_tree()
sv: ogiltigt rotpaket hittades i proc_tree()

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
sv: ogiltig struktur för OpenPGP-kort (DO 0x93)

en: invalid value
sv: ogiltigt värde

en: invalid verify options
sv: ogiltiga flaggor för validering

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
sv: det rekommenderas starkt att du uppdaterar dina inställningar

en: key "%s" not found on keyserver
sv: nyckeln "%s" hittades inte på nyckelservern

en: key "%s" not found: %s
sv: nyckeln "%s" hittades inte: %s

en: key %s has no user IDs
sv: nyckeln %s innehåller inga användaridentiteter

en: key %s marked as ultimately trusted
sv: nyckeln %s är markerad med förbehållslöst förtroende

en: key %s occurs more than once in the trustdb
sv: nyckeln %s förekommer fler än en gång i tillitsdatabasen

en: key %s was created %lu second in the future (time warp or clock problem)
sv: nyckeln %s skapades %lu sekund in i framtiden (tidsresande eller felinställd klocka)

en: key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
sv: nyckeln %s skapades %lu sekunder in i framtiden (tidsresande eller felinställd klocka)

en: key %s: "%s" %d new signatures
sv: nyckel %s: "%s" %d nya signaturer

en: key %s: "%s" %d new subkeys
sv: nyckel %s: "%s" %d nya undernycklar

en: key %s: "%s" %d new user IDs
sv: nyckel %s: "%s" %d nya användaridentiteter

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
sv: nyckel %s: "%s" %d signatur rensad

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
sv: nyckel %s: "%s" %d signaturer rensade

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
sv: nyckel %s: "%s" %d användaridentitet rensat

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
sv: nyckel %s: "%s" %d användaridentiteter rensade

en: key %s: "%s" 1 new signature
sv: nyckel %s: "%s" 1 ny signatur

en: key %s: "%s" 1 new subkey
sv: nyckel %s: "%s" 1 ny undernyckel

en: key %s: "%s" 1 new user ID
sv: nyckel %s: "%s" 1 ny användaridentitet

en: key %s: "%s" not changed
sv: nyckel %s: "%s" inte ändrad

en: key %s: "%s" revocation certificate added
sv: nyckel %s: "%s" spärrcertifikat lades till

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
sv: nyckel %s: "%s" spärrcertifikat importerat

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
sv: nyckeln %s: nyckel av PGP 2.x-typ - hoppade över

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
sv: nyckeln %s: PKS-skadad undernyckel reparerades

en: key %s: accepted as trusted key
sv: nyckel %s: accepterad som betrodd nyckel

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
sv: nyckel %s: accepterade icke-självsignerade användaridentiteten "%s"

en: key %s: already in secret keyring
sv: nyckel %s: finns redan i hemliga nyckelringen

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
sv: nyckel %s: kan inte hitta det ursprungliga nyckelblocket: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
sv: nyckel %s: kan inte läsa det ursprungliga nyckelblocket %s

en: key %s: direct key signature added
sv: nyckel %s: lade till direkt nyckelsignatur

en: key %s: doesn't match our copy
sv: nyckel %s: stämmer inte mot vår lokala kopia

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
sv: nyckel %s: dubblett av användaridentiteten hittades - slog samman dem

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
sv: nyckel %s: ogiltigt spärrcertifikat: %s - avvisat

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
sv: nyckel %s: ogiltigt spärrcertifikat: %s - hoppade över

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
sv: nyckel %s: ogiltig självsignatur på användaridentiteten "%s"

en: key %s: invalid subkey binding
sv: nyckel %s: ogiltig undernyckelbindning

en: key %s: invalid subkey revocation
sv: nyckel %s: ogiltig spärr av undernyckel

en: key %s: key material on-card - skipped
sv: nyckeln %s: nyckelmaterial på kortet - hoppade över

en: key %s: new key - skipped
sv: nyckel %s: ny nyckel - hoppade över

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
sv: nyckel %s: ingen publik nyckel - kan inte verkställa spärrcertifikat

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
sv: nyckel %s: ingen publik nyckel för pålitlig nyckel - hoppades över

en: key %s: no subkey for key binding
sv: nyckel %s: ingen undernyckel för nyckelbindning

en: key %s: no subkey for key revocation
sv: nyckel %s: ingen undernyckel för nyckelspärrning

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
sv: nyckeln %s: ingen undernyckel för signaturbindning av undernyckel

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
sv: nyckel %s: ingen undernyckel med spärrsignatur för undernyckel

en: key %s: no user ID
sv: nyckel %s: ingen användaridentitet

en: key %s: no user ID for signature
sv: nyckel %s: ingen användaridentitet för signaturen

en: key %s: no valid user IDs
sv: nyckel %s: inga giltiga användaridentiteter

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
sv: nyckel %s: icke-exporterbar signatur (klass 0x%02X) - hoppade över

en: key %s: not protected - skipped
sv: nyckeln %s: inte skyddad - hoppade över

en: key %s: public key "%s" imported
sv: nyckel %s: publika nyckeln "%s" importerades

en: key %s: public key not found: %s
sv: nyckel %s: hittade ingen publik nyckel: %s

en: key %s: removed multiple subkey binding
sv: nyckel %s: tog bort flera undernyckelbindningar

en: key %s: removed multiple subkey revocation
sv: nyckel %s: tog bort flera spärrar av undernyckel

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
sv: nyckel %s: spärrcertifikat på fel plats - hoppade över

en: key %s: secret key imported
sv: nyckel %s: hemlig nyckel importerades

en: key %s: secret key not found: %s
sv: nyckel %s: hittade inte hemlig nyckel: %s

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
sv: nyckel %s: hemlig nyckel med ogiltigt chiffer %d - hoppade över

en: key %s: secret key without public key - skipped
sv: nyckel %s: hemlig nyckel utan publik nyckel - hoppades över

en: key %s: skipped subkey
sv: nyckel %s: hoppade över undernyckel

en: key %s: skipped user ID "%s"
sv: nyckel %s: hoppade över användaridentiteten "%s"

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
sv: nyckel %s: signatur på undernyckel på fel plats - hoppade över

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
sv: nyckel %s: oväntad signaturklass  (0x%02X) - hoppade över

en: key %s: unsupported public key algorithm
sv: nyckel %s: algoritmen för publika nycklar stöds inte

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
sv: nyckel %s: algoritmen för publika nycklar stöds inte för användaridentiteten  "%s"

en: key already exists
sv: nyckeln finns redan

en: key export failed: %s
sv: export av nyckeln misslyckades: %s

en: key generation completed (%d seconds)
sv: nyckelgenereringen är färdig (%d sekunder)

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
sv: nyckeln är skapad %lu sekund in i framtiden (problemet är
    relaterat till tidsresande eller en felställd klocka)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
sv: nyckeln är skapad %lu sekunder in i framtiden (problemet är
    relaterat till tidsresande eller en felställd klocka)

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
sv: nyckeln är inte markerad som osäker - det går inte att använda den med fejkad slumptalsgenerator!

en: key not found on keyserver
sv: nyckeln hittades inte på nyckelservern

en: key operation not possible: %s
sv: nyckelåtgärden är inte möjlig: %s

en: keyblock resource `%s': %s
sv: nyckelblockresurs "%s": %s

en: keyring `%s' created
sv: %s: nyckelring skapad

en: keyserver communications error: %s
sv: kommunikationsfel mot nyckelserver: %s

en: keyserver did not send VERSION
sv: nyckelserver skickade inte VERSION

en: keyserver error
sv: nyckelserverfel

en: keyserver internal error
sv: internt fel i nyckelserver

en: keyserver receive failed: %s
sv: hämtning från nyckelservern misslyckades: %s

en: keyserver refresh failed: %s
sv: uppdatering av nyckeln från en nyckelserver misslyckades: %s

en: keyserver search failed: %s
sv: sökning på nyckelservern misslyckades: %s

en: keyserver send failed: %s
sv: sändning till nyckelservern misslyckades: %s

en: keyserver timed out
sv: tidsgräns överstigen för nyckelserver

en: keysize invalid; using %u bits
sv: ogiltig nyckelstorlek; använder %u bitar

en: keysize rounded up to %u bits
sv: nyckelstorleken avrundad uppåt till %u bitar

en: line too long
sv: raden är för lång

en: list all available data
sv: lista allt tillgängligt data

en: list and check key signatures
sv: lista och kontrollera nyckelsignaturer

en: list key and user IDs
sv: lista nycklar och användaridentiteter

en: list keys
sv: lista nycklar

en: list keys and fingerprints
sv: lista nycklar och fingeravtryck

en: list keys and signatures
sv: lista nycklar och signaturer

en: list preferences (expert)
sv: lista inställningar (expertläge)

en: list preferences (verbose)
sv: lista inställningar (utförligt)

en: list secret keys
sv: lista hemliga nycklar

en: make a detached signature
sv: skapa signatur i en separat fil

en: make timestamp conflicts only a warning
sv: utfärda enbart en varning när tidsstämpeln är orimlig

en: make_keysig_packet failed: %s
sv: make_keysig_packet misslyckades: %s

en: male
sv: man

en: malformed CRC
sv: felformaterad CRC-summa

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
sv: miljövariabeln GPG_AGENT_INFO är felformaterad

en: malformed user id
sv: felformaterad användaridentitet

en: marginal
sv: marginell

en: marginals-needed must be greater than 1
sv: variabeln "marginals-needed" måste vara större än 1

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
sv: max-cert-depth måste vara inom intervallet från 1 till 255

en: menu to change or unblock the PIN
sv: meny för att ändra eller avblockera PIN-koden

en: move a backup key to a smartcard
sv: flytta en nyckelkopia till ett smartkort

en: move a key to a smartcard
sv: flytta en nyckel till ett smartkort

en: moving a key signature to the correct place
sv: flyttar en nyckelsignatur till den rätta platsen

en: nested clear text signatures
sv: flera klartextsignaturer går in i varandra

en: network error
sv: nätverksfel

en: never
sv: aldrig

en: never
sv: aldrig

en: new configuration file `%s' created
sv: ny konfigurationsfil "%s" skapad

en: next trustdb check due at %s
sv: nästa kontroll av tillitsdatabasen kommer att äga rum %s

en: no
sv: nej

en: no = sign found in group definition `%s'
sv: no = signatur hittad i gruppdefinitionen "%s"

en: no card
sv: inget kort

en: no corresponding public key: %s
sv: ingen motsvarande publik nyckel: %s

en: no data
sv: inget data

en: no default secret keyring: %s
sv: ingen hemlig nyckelring angiven som standard: %s

en: no entropy gathering module detected
sv: ingen entropi-insamlingsmodul identifierades

en: no handler for keyserver scheme `%s'
sv: ingen hanterare för nyckelserverschemat "%s"

en: no keyserver action!
sv: ingen nyckelserveråtgärd!

en: no keyserver known (use option --keyserver)
sv: ingen nyckelserver är känd (använd flaggan --keyserver)

en: no need for a trustdb check
sv: det behövs ingen kontroll av tillitsdatabasen

en: no need for a trustdb check with `%s' trust model
sv: det behövs ingen kontroll av tillitsdatabasen med tillitsmodellen "%s"

en: no need for a trustdb update with `%s' trust model
sv: det behövs ingen uppdatering av tillitsdatabasen med tillitsmodellen "%s"

en: no photo viewer set
sv: ingen fotovisare inställd

en: no remote program execution supported
sv: ingen körning av fjärrprogram stöds

en: no revocation keys found for "%s"
sv: inga spärrnycklar hittades för "%s"

en: no secret key
sv: ingen hemlig nyckel

en: no secret subkey for public subkey %s - ignoring
sv: ingen hemlig undernyckel för publika undernyckeln %s - hoppar över

en: no signature found
sv: ingen signatur hittades

en: no signed data
sv: ingen signerad data

en: no such user id
sv: inget sådan användaridentitet

en: no ultimately trusted keys found
sv: hittade inga nycklar med förbehållslöst förtroende

en: no valid OpenPGP data found.
sv: hittade ingen giltig OpenPGP-data.

en: no valid addressees
sv: inga giltiga adressater

en: no writable keyring found: %s
sv: hittade ingen nyckelring som gick att skriva till: %s

en: no writable public keyring found: %s
sv: ingen skrivbar publik nyckelring hittades: %s

en: no writable secret keyring found: %s
sv: ingen skrivbar hemlig nyckelring hittades: %s

en: not a detached signature
sv: detta är inte någon signatur i en separat fil

en: not an OpenPGP card
sv: inte ett OpenPGP-kort

en: not encrypted
sv: inte krypterad

en: not forced
sv: inte tvingad

en: not processed
sv: inte behandlad

en: not supported
sv: stöds inte

en: note: random_seed file is empty
sv: observera: filen random_seed är tom

en: note: random_seed file not updated
sv: observera: filen random_seed är inte uppdaterad

en: okay, we are the anonymous recipient.
sv: ok, vi är den anonyma mottagaren.

en: okay|okay
sv: okay|okej|ok

en: old encoding of the DEK is not supported
sv: gammal kodning av krypteringsnyckeln stöds inte

en: old style (PGP 2.x) signature
sv: signatur av den gamla (PGP 2.x) typen

en: only accept updates to existing keys
sv: acceptera endast uppdateringar till befintliga nycklar

en: operation is not possible without initialized secure memory
sv: åtgärden är inte möjlig utan initierat säkert minne

en: option file `%s': %s
sv: inställningsfil "%s": %s

en: original file name='%.*s'
sv: ursprungligt filnamn="%.*s"

en: ownertrust information cleared
sv: raderat information om ägartillit

en: ownertrust value missing
sv: värde för ägartillit saknas

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
sv: lösenfras genererad med okänd sammandragsalgoritm %d

en: passphrase not correctly repeated; try again
sv: lösenfrasen repeterades inte korrekt; försök igen.

en: please do a --check-trustdb
sv: gör en kontroll av tillitsdatabasen --check-trustdb

en: please enter an optional but highly suggested email address
sv: ange en e-postadress. Detta är frivilligt, men rekommenderas varmt

en: please see %s for more information
sv: se %s för mer information

en: please see http://www.gnupg.org/faq.html for more information
sv: se http://www.gnupg.org/faq.html för mer information

en: please use "%s%s" instead
sv: Använd "%s%s" istället

en: please wait while key is being generated ...
sv: var god vänta under tiden nyckeln genereras ...

en: preference `%s' duplicated
sv: inställningen "%s" förekommer flera gånger

en: premature eof (in CRC)
sv: för tidigt filslut (i CRC-summan)

en: premature eof (in trailer)
sv: för tidigt filslut (i den avslutande raden)

en: premature eof (no CRC)
sv: för tidigt filslut (ingen CRC-summa)

en: print the card status
sv: skriv ut kortstatus

en: problem handling encrypted packet
sv: problem vid hanteringen av krypterat paket

en: problem with the agent - disabling agent use
sv: problem med agenten - inaktiverar användning av agent

en: prompt before overwriting
sv: fråga innan överskrivning

en: protection algorithm %d%s is not supported
sv: skyddsalgoritmen %d%s stöds inte

en: protection digest %d is not supported
sv: skyddssammandraget %d stöds inte

en: public and secret key created and signed.
sv: den publika och den hemliga nyckeln är skapade och signerade.

en: public key %s is %lu second newer than the signature
sv: den publika nyckeln %s är %lu sekund nyare än signaturen

en: public key %s is %lu seconds newer than the signature
sv: den publika nyckeln %s är %lu sekunder nyare än signaturen

en: public key %s not found: %s
sv: publika nyckeln %s hittades inte: %s

en: public key decryption failed: %s
sv: dekryptering med publik nyckel misslyckades: %s

en: public key does not match secret key!
sv: publika nyckeln passar inte ihop med den hemliga nyckeln!

en: public key encrypted data: good DEK
sv: Data krypterat med publik nyckel: korrekt DEK

en: public key is %s
sv: publik nyckel är %s

en: public key not found
sv: publika nyckeln hittades inte

en: public key of ultimately trusted key %s not found
sv: publik nyckel för förbehållslöst betrodda nyckeln %s hittades inte

en: qQ
sv: aA

en: quit
sv: avsluta

en: quit this menu
sv: avsluta denna meny

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
sv: tecken kodade enligt "quoted printable"-standarden hittades i skalet - detta
    beror sannolikt på att en felaktig e-postserver eller e-postklient har använts

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
sv: och distribuerar denna nyckel igen för att undvika tänkbara problem
    med att algoritmerna inte stämmer

en: read error in `%s': %s
sv: läsfel i "%s":  %s

en: reading from `%s'
sv: läser från "%s"

en: reading options from `%s'
sv: läser inställningar från "%s"

en: reading public key failed: %s
sv: läsning av publik nyckel misslyckades: %s

en: reading stdin ...
sv: läser från standard in ...

en: reason for revocation:
sv: anledning för spärrning:

en: refreshing %d keys from %s
sv: uppdaterar %d nycklar från %s

en: refreshing 1 key from %s
sv: uppdaterar 1 nyckel från %s

en: remove as much as possible from key after import
sv: ta bort så mycket som möjligt från nyckeln efter importering

en: remove as much as possible from key during export
sv: ta bort så mycket som möjligt från nyckeln vid exportering

en: remove keys from the public keyring
sv: ta bort nycklar från den publika nyckelringen

en: remove keys from the secret keyring
sv: ta bort nycklar från den hemliga nyckelringen

en: remove the passphrase from exported subkeys
sv: ta bort lösenfrasen från exporterade undernycklar

en: remove unusable parts from key after import
sv: ta bort oanvändbara delar från nyckeln efter importering

en: remove unusable parts from key during export
sv: ta bort oanvändbara delar från nyckeln vid exportering

en: renaming `%s' to `%s' failed: %s
sv: namnbyte från "%s" till "%s" misslyckades: %s

en: repair damage from the pks keyserver during import
sv: reparera skada från pks-nyckelservern vid importering

en: requesting key %s from %s
sv: begär nyckeln %s från %s

en: requesting key %s from %s server %s
sv: begär nyckeln %s från %s-servern %s

en: resource limit
sv: resursbegränsning

en: response does not contain the RSA modulus
sv: svaret innehåller inte en RSA-modulus

en: response does not contain the RSA public exponent
sv: svaret innehåller inte den publika RSA-exponenten

en: response does not contain the public key data
sv: svaret innehåller inte publikt nyckeldata

en: revocation comment:
sv: spärrkommentar:

en: revoke key or selected subkeys
sv: spärra nyckel eller valda undernycklar

en: revoke selected user IDs
sv: spärra valda användaridentiteter

en: revoke signatures on the selected user IDs
sv: spärra signaturer på valda användaridentiteter

en: revoked
sv: spärrad

en: revoked by your key %s on %s
sv: spärrad av din nyckel %s den %s

en: revoked: %s
sv: spärrad: %s

en: rounded up to %u bits
sv: avrundade uppåt till %u bitar

en: save and quit
sv: spara och avsluta

en: search for keys on a key server
sv: sök efter nycklar hos en nyckelserver

en: searching for "%s" from %s
sv: söker efter "%s" från %s

en: searching for "%s" from %s server %s
sv: söker efter "%s" från %s-servern %s

en: searching for names from %s
sv: söker efter namn från %s

en: searching for names from %s server %s
sv: söker efter namn från %s-servern %s

en: secret key "%s" not found: %s
sv: hemliga nyckeln "%s" hittades inte: %s

en: secret key already stored on a card
sv: hemlig nyckel redan lagrad på ett kort

en: secret key not available
sv: hemliga nyckeln är inte tillgänglig

en: secret key parts are not available
sv: de hemliga nyckeldelarna är inte tillgängliga

en: secret parts of key are not available
sv: hemliga delar av nyckeln är inte tillgängliga.

en: select subkey N
sv: välj undernyckel N

en: select user ID N
sv: välj användaridentiteten N

en: selected certification digest algorithm is invalid
sv: vald algoritm för certifieringssammandrag är felaktig

en: selected cipher algorithm is invalid
sv: den valda chifferalgoritmen är ogiltig

en: selected compression algorithm is invalid
sv: vald komprimeringsalgoritm är ogiltig

en: selected digest algorithm is invalid
sv: vald sammandragsalgoritm är ogiltig

en: selecting openpgp failed: %s
sv: val av openpgp misslyckades: %s

en: sending key %s to %s
sv: skickar nyckeln %s till %s

en: sending key %s to %s server %s
sv: skickar nycken %s till %s-servern %s

en: set a notation for the selected user IDs
sv: ställ in en notation för valda användaridentiteter

en: set preference list for the selected user IDs
sv: ställ in inställningslista för valda användaridentiteter

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
sv: ställ in url till föredragen nyckelserver för valda användaridentiteter

en: show IETF standard notations during signature listings
sv: visa IETF-standardnotationer vid signaturlistningar

en: show IETF standard notations during signature verification
sv: visa IETF-standardnotationer vid signaturvalidering

en: show admin commands
sv: visa administratörskommandon

en: show all notations during signature listings
sv: visa alla notationer vid signaturlistningar

en: show all notations during signature verification
sv: visa alla notationer vid signaturvalidering

en: show expiration dates during signature listings
sv: visa utgångsdatum vid signaturlistningar

en: show key fingerprint
sv: visa nyckelns fingeravtryck

en: show policy URLs during signature listings
sv: visa policy-url:er vid signaturlistningar

en: show policy URLs during signature verification
sv: visa policy-url:er vid signaturvalidering

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
sv: visa url:er till föredragna nyckelservrar vid signaturlistningar

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
sv: visa url:er till föredragna nyckelserver vid signaturvalidering

en: show revoked and expired subkeys in key listings
sv: visa spärrade och utgångna undernycklar i nyckellistningar

en: show revoked and expired user IDs in key listings
sv: visa spärrade och utgångna användaridentiteter i nyckellistningar

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
sv: visa spärrade och utgångna användaridentiteter i signaturvalidering

en: show selected photo IDs
sv: visa valda foto-id:n

en: show the keyring name in key listings
sv: visa nyckelringens namn i nyckellistningar

en: show this help
sv: visa denna hjälp

en: show user ID validity during key listings
sv: visa giltighet för användaridentitet vid nyckellistningar

en: show user ID validity during signature verification
sv: visa giltighet för användaridentitet vid signaturvalidering

en: show user-supplied notations during signature listings
sv: visa användarangivna notationer vid signaturlistningar

en: show user-supplied notations during signature verification
sv: visa användarangivna notationer vid signaturvalidering

en: sign a key
sv: signera en nyckel

en: sign a key locally
sv: signera en nyckel lokalt

en: sign or edit a key
sv: signera eller redigera en nyckel

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
sv: signera valda användaridentiteter [* se nedan för relaterade kommandon]

en: sign selected user IDs locally
sv: signera valda användaridentiteter lokalt

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
sv: signera valda användaridentiteter med en icke-spärrbar signatur

en: sign selected user IDs with a trust signature
sv: signera valda användaridentiteter med en tillitssignatur

en: signature verification suppressed
sv: signaturvalidering utelämnad

en: signatures created so far: %lu
sv: signaturer skapade hittills: %lu

en: signed by your key %s on %s%s%s
sv: signerat av din nyckel %s den %s%s%s

en: signing failed: %s
sv: signeringen misslyckades: %s

en: signing subkey %s is already cross-certified
sv: signeringsundernyckeln %s är redan korscertifierad

en: signing:
sv: signerar:

en: skipped "%s": %s
sv: hoppade över "%s": %s

en: skipped "%s": duplicated
sv: hoppade över "%s": förekommer flera gånger

en: skipped: public key already set
sv: hoppade över: publik nyckel redan angiven

en: skipped: public key already set as default recipient
sv: hoppade över: den publika nyckeln är redan inställd som standardmottagare

en: skipped: secret key already present
sv: hoppade över: hemlig nyckel finns redan

en: skipping block of type %d
sv: hoppar över block av typen %d

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
sv: hoppar över v3-självsignatur på användaridentiteten "%s"

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
sv: fristående spärrcertifikat - använd "gpg --import" för
    att verkställa

en: standalone signature of class 0x%02x
sv: fristående signatur av klassen 0x%02x

en: storing key onto card failed: %s
sv: misslyckades med att lagra nyckeln på kortet: %s

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
sv: undernyckeln %s signerar inte och behöver inte korscertifieras

en: subpacket of type %d has critical bit set
sv: underpaket av typen %d har den bit satt som markerar den som kritisk

en: symmetric encryption of `%s' failed: %s
sv: symmetrisk kryptering av "%s" misslyckades: %s

en: system error while calling external program: %s
sv: systemfel när externa program anropades: %s

en: take the keys from this keyring
sv: ta nycklarna från denna nyckelring

en: textmode
sv: textläge

en: the IDEA cipher plugin is not present
sv: insticksmodul för IDEA-kryptering är inte installerat

en: the given certification policy URL is invalid
sv: den angivna URL som beskriver certifieringsspolicy är ogiltig

en: the given preferred keyserver URL is invalid
sv: den angivna föredragna nyckelserver-url:n är ogiltig

en: the given signature policy URL is invalid
sv: den angivna URL som beskriver signaturpolicy är ogiltig

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
sv: signaturen kunde inte valideras.
    Kom ihåg att signaturfilen (.sig eller .asc)
    ska vara den först angivna filen på kommandoraden

en: the trustdb is corrupted; please run "gpg --fix-trustdb".
sv: tillitsdatabasen är trasig, kör "gpg --fix-trustdb".

en: there is a secret key for public key "%s"!
sv: det finns en hemlig nyckel för publika nyckeln "%s"!

en: this is a PGP generated Elgamal key which is not secure for signatures!
sv: det här är en PGP-genererad Elgamal-nyckel som inte är säker för signaturer!

en: this key has already been designated as a revoker
sv: den här nyckeln har redan markerats som spärrnyckel

en: this may be caused by a missing self-signature
sv: detta kan bero på att det saknas en självsignatur

en: this message may not be usable by %s
sv: detta meddelande kanske inte kan användas av %s

en: this platform requires temporary files when calling external programs
sv: denna plattform kräver temporärfiler vid anrop till externa program

en: timestamp conflict
sv: konflikt i tidsstämpel

en: toggle between the secret and public key listings
sv: växla mellan att lista hemliga och publika nycklar

en: toggle the signature force PIN flag
sv: växla flagga för att tvinga signatur-PIN-kod

en: too many cipher preferences
sv: för många chifferinställningar

en: too many compression preferences
sv: för många komprimeringsinställningar

en: too many digest preferences
sv: för många sammandragsinställningar

en: too many entries in pk cache - disabled
sv: för många poster i pk-cachen - inaktiverad

en: trust database error
sv: fel i tillitsdatabasen

en: trust record %lu is not of requested type %d
sv: tillitsvärdet %lu är inte av begärd typ %d

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
sv: tillitspost %lu, begäran av typ %d: kunde inte läsa: %s

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
sv: tillitspost: %lu, typ %d: kunde inte skriva: %s

en: trust: %s
sv: tillit: %s

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
sv: tillitsdatabasposten %lu: lseek misslyckades: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
sv: tillitsdatabasposten %lu: skrivning misslyckades (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
sv: tillitsdatabastransaktion för stor

en: trustdb: lseek failed: %s
sv: tillitsdatabas: lseek misslyckades: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
sv: tillitsdatabas: läsning misslyckades (n=%d): %s

en: trustdb: sync failed: %s
sv: tillitsdatabas: synkronisering misslyckades: %s

en: trustlevel adjusted to FULL due to valid PKA info
sv: trustlevel justerad till FULL på grund av giltig PKA-info

en: trustlevel adjusted to NEVER due to bad PKA info
sv: trustlevel justerad till NEVER på grund av felaktig PKA-info

en: ultimate
sv: förbehållslös

en: unable to display photo ID!
sv: kan inte visa foto-id!

en: unable to execute external program
sv: kunde inte köra det externa programmet

en: unable to execute program `%s': %s
sv: kunde inte köra programmet "%s": %s

en: unable to execute shell `%s': %s
sv: kunde inte köra skalet "%s": %s

en: unable to open JPEG file `%s': %s
sv: kunde inte öppna JPEG-filen "%s": %s

en: unable to read external program response: %s
sv: kan inte läsa svaret från det externa programmet: %s

en: unable to set exec-path to %s
sv: kunde inte ställa in exec-path till %s

en: unable to update trustdb version record: write failed: %s
sv: kunde inte uppdatera versionspost i tillitsdatabasen: skrivning misslyckades: %s

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
sv: kan inte använda IDEA-chiffer för alla nycklar du krypterar till.

en: unable to use unknown trust model (%d) - assuming %s trust model
sv: kunde inte använda okänd tillitsmodell (%d) - antar tillitsmodellen %s

en: uncompressed|none
sv: okomprimerad|ingen

en: undefined
sv: odefinierad

en: unexpected armor:
sv: oväntat skal:

en: unexpected data
sv: oväntat data

en: unimplemented cipher algorithm
sv: ej implementerad algoritm för chiffer

en: unimplemented pubkey algorithm
sv: ej implementerad algoritm för publika nycklar

en: unknown
sv: okänd

en: unknown cipher algorithm
sv: okänd chifferalgoritm

en: unknown compress algorithm
sv: okänd komprimeringsalgoritm

en: unknown configuration item `%s'
sv: okänd konfigurationspost "%s"

en: unknown default recipient "%s"
sv: okänd standardmottagare "%s"

en: unknown digest algorithm
sv: okänd sammandragsalgoritm

en: unknown key protection algorithm
sv: okänd nyckelskyddsalgoritm

en: unknown option `%s'
sv: okänd flagga "%s"

en: unknown packet type
sv: okänd pakettyp

en: unknown protection algorithm
sv: okänd skyddsalgoritm

en: unknown pubkey algorithm
sv: okänd algoritm för publik nyckel

en: unknown signature class
sv: okänd signaturklass

en: unknown version
sv: okänd version

en: unnatural exit of external program
sv: externt program avslutades felaktigt

en: unspecified
sv: ej angiven

en: unsupported URI
sv: uri:n stöds inte

en: unusable pubkey algorithm
sv: oanvändbar algoritm för publika nycklar

en: unusable public key
sv: oanvändbar publik nyckel

en: unusable secret key
sv: oanvändbar hemlig nyckel

en: update all keys from a keyserver
sv: uppdatera alla nycklar nycklar från en nyckelserver

en: update failed: %s
sv: uppdateringen misslyckades: %s

en: update secret failed: %s
sv: misslyckades med att uppdatera hemligheten: %s

en: update the trust database
sv: uppdatera tillitsdatabasen

en: usage: %s
sv: användning: %s

en: usage: gpg [options]
sv: användning: gpg [flaggor]

en: use as output file
sv: använd som fil för utdata

en: use canonical text mode
sv: använd "ursprunglig text"-läget

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
sv: använd flaggan "--delete-secret-keys"för att ta bort den först.

en: use strict OpenPGP behavior
sv: använd strikt OpenPGP-beteende

en: use temporary files to pass data to keyserver helpers
sv: använd temporärfiler för att skicka data till nyckelserverns hjälpprogram

en: use this user-id to sign or decrypt
sv: använd denna användaridentitet för att signera eller dekryptera

en: user ID "%s" is already revoked
sv: användaridentiteten "%s" är redan spärrat

en: user ID: "%s"
sv: användaridentitet: "%s"

en: using %s trust model
sv: använder tillitsmodellen %s

en: using cipher %s
sv: använder chiffret %s

en: using subkey %s instead of primary key %s
sv: använder undernyckeln %s istället för primära nyckeln %s

en: validate signatures with PKA data
sv: validera signaturer med PKA-data

en: validity: %s
sv: giltighet: %s

en: verbose
sv: utförlig

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
sv: validering av Admin PIN-kod är för närvarande förbjudet genom detta kommando

en: verify CHV%d failed: %s
sv: validering av CHV%d misslyckades: %s

en: verify a signature
sv: validera en signatur

en: verify the PIN and list all data
sv: validera PIN-koden och lista allt data

en: waiting for lock on `%s'...
sv: väntar på lås på "%s"...

en: weak key
sv: svag nyckel

en: weak key created - retrying
sv: skapade en svag nyckel - försöker igen

en: weird size for an encrypted session key (%d)
sv: egendomlig storlek på en krypterad sessionsnyckel (%d)

en: will not run with insecure memory due to %s
sv: kommer inte att köra med osäkert minne på grund av %s

en: writing direct signature
sv: skriver direkt signatur

en: writing key binding signature
sv: skriver signatur knuten till nyckeln

en: writing public key to `%s'
sv: skriver den publika nyckeln till "%s"

en: writing secret key stub to `%s'
sv: skrier hemliga nyckelstumpen till "%s"

en: writing secret key to `%s'
sv: skriver hemlig nyckel till "%s"

en: writing self signature
sv: skriver självsignatur

en: writing to `%s'
sv: skriver till "%s"

en: writing to stdout
sv: skriver till standard ut

en: wrong secret key used
sv: fel hemlig nyckel användes

en: yY
sv: jJ

en: yes
sv: ja

en: you can only clearsign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
sv: du kan bara göra klartextsignaturer med en PGP 2.x-nyckel
    när du är i --pgp2-läge

en: you can only detach-sign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
sv: du kan bara skapa signaturer i en separat fil med nycklar av PGP 2.x-typ
    när du är i --pgp2-läge

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
sv: du kan endast kryptera till RSA-nycklar som är högst 2048 bitar långa i --pgp2-läge

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
sv: du kan bara göra signaturer i en separat fil eller klartextsignaturer
    i --pgp2-läge

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
sv: du kan uppdatera dina inställningar med: gpg --edit-key %s updpref save

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
sv: du kan inte signera och kryptera samtidigt i --pgp2-läge

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
sv: du kan inte ange en nyckel som sin egen spärrnyckel

en: you cannot use --symmetric --encrypt while in %s mode
sv: du kan inte använda --symmetric --encrypt i %s-läget

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
sv: du kan inte använda --symmetric --encrypt med --s2k-mode 0

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt while in %s mode
sv: du kan inte använda --symmetric --sign --encrypt när du är i %s-läget

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
sv: du kan inte använda --symmetric --sign --encrypt med --s2k-mode 0

en: you found a bug ... (%s:%d)
sv: du har hittat ett fel i programmet ... (%s:%d)

en: you may not use %s while in %s mode
sv: du kan inte använda %s när du är i %s-läget

en: you may not use cipher algorithm `%s' while in %s mode
sv: du får inte använda chifferalgoritmen "%s" när du är i %s-läget

en: you may not use compression algorithm `%s' while in %s mode
sv: du får inte använda komprimeringsalgoritmen "%s" när du är i %s-läget

en: you may not use digest algorithm `%s' while in %s mode
sv: du får inte använda sammandragsalgoritmen "%s" när du är i %s-läget

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
sv: du måste använda filer (och inte rör) i --pgp2-läge

en: |AN|New Admin PIN
sv: |AN|Ny Admin PIN-kod

en: |A|Admin PIN
sv: |A|Admin PIN-kod

en: |FD|write status info to this FD
sv: |FD|skriv statusinformation till denna FD

en: |NAME|encrypt for NAME
sv: |NAMN|kryptera för NAMN

en: |N|New PIN
sv: |N|Ny PIN-kod

en: |N|set compress level N (0 disables)
sv: |N|ställ in komprimeringsnivån till N (0 för att inaktivera)

en: |[file]|make a clear text signature
sv: |[fil]|skapa en klartextsignatur

en: |[file]|make a signature
sv: |[fil]|skapa en signatur

en: |algo [files]|print message digests
sv: |algo [filer]|skriv ut kontrollsummor

en: ||Please enter the PIN%%0A[sigs done: %lu]
sv: ||Ange PIN-koden%%0A[signaturer kvar: %lu]
