timezones4 - en to de translation catalogue (668 entries)

en: Africa/Abidjan
de: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
de: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
de: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
de: Afrika/Algier

en: Africa/Asmara
de: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
de: Afrika/Asmara

en: Africa/Bamako
de: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
de: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
de: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
de: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
de: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
de: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
de: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
de: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
de: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
de: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
de: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
de: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
de: Afrika/Daressalam

en: Africa/Djibouti
de: Afrika/Dschibuti

en: Africa/Douala
de: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
de: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
de: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
de: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
de: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
de: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
de: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
de: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
de: Afrika/Khartum

en: Africa/Kigali
de: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
de: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
de: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
de: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
de: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
de: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
de: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
de: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
de: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
de: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
de: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
de: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
de: Afrika/Mogadischu

en: Africa/Monrovia
de: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
de: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
de: Afrika/N_Djamena

en: Africa/Niamey
de: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
de: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
de: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
de: Afrika/Porto_Novo

en: Africa/Pretoria
de: Afrika/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
de: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
de: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
de: Afrika/Tripolis

en: Africa/Tunis
de: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
de: Afrika/Windhoek

en: Alaska Time
de: Alaska-Zeitzone

en: Alaska Time - Alaska panhandle
de: Alaska-Zeitzone – Alaska panhandle

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
de: Alaska-Zeitzone – Alaska panhandle neck

en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
de: Alaska-Zeitzone –  Südost Alaska panhandle

en: Alaska Time - west Alaska
de: Alaska-Zeitzone – West-Alaska

en: Aleutian Islands
de: Aleuten

en: America/Adak
de: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
de: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
de: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
de: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
de: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
de: Amerika/Argentinien/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
de: Amerika/Argentinien/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
de: Amerika/Argentinien/ComodoroRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
de: Amerika/Argentinien/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
de: Amerika/Argentinien/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
de: Amerika/Argentinien/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
de: Amerika/Argentinien/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
de: Amerika/Argentinien/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
de: Amerika/Argentinien/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
de: Amerika/Argentinien/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
de: Amerika/Argentinien/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
de: Amerika/Argentinien/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
de: Amerika/Argentinien/Ushuaia

en: America/Aruba
de: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
de: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
de: Amerika/Atikokan

en: America/Atka
de: Amerika/Atka

en: America/Bahia
de: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
de: Amerika/Bahía de Banderas

en: America/Barbados
de: Amerika/Barbados

en: America/Belem
de: Amerika/Belem

en: America/Belize
de: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
de: Amerika/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
de: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
de: Amerika/Bogota

en: America/Boise
de: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
de: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Calgary
de: Amerika/Calgary

en: America/Cambridge_Bay
de: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
de: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
de: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
de: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
de: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
de: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
de: Amerika/Kaimaninseln

en: America/Chicago
de: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
de: Amerika/Chihuahua

en: America/Coral_Harbour
de: Amerika/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
de: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
de: Amerika/Costa_Rica

en: America/Creston
de: Amerika/Creston

en: America/Cuiaba
de: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
de: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
de: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
de: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
de: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
de: Amerika/Denver

en: America/Detroit
de: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
de: Amerika/Dominikanische_Republik

en: America/Edmonton
de: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
de: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
de: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
de: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
de: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
de: Amerika/Fortaleza

en: America/Fredericton
de: Amerika/Fredericton

en: America/Glace_Bay
de: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
de: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
de: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
de: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
de: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
de: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
de: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
de: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
de: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
de: Amerika/Halifax

en: America/Havana
de: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
de: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
de: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
de: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
de: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
de: Amerika/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
de: Amerika/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
de: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
de: Amerika/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
de: Amerika/Indiana/Winamac

en: America/Indianapolis
de: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
de: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
de: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
de: Amerika/Jamaika

en: America/Jujuy
de: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
de: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
de: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
de: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
de: Amerika/Knox_IN

en: America/Kralendijk
de: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
de: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
de: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
de: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
de: Amerika/Louisville

en: America/Lower_Princes
de: Amerika/Lower Prince (Karibik)

en: America/Maceio
de: Amerika/Maceio

en: America/Managua
de: Amerika/Managua

en: America/Manaus
de: Amerika/Manaus

en: America/Marigot
de: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
de: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
de: Amerika/Matamoros

en: America/Mazatlan
de: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
de: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
de: Amerika/Menominee

en: America/Merida
de: Amerika/Merida

en: America/Metlakatla
de: Amerika/Metlakatla

en: America/Mexico_City
de: Amerika/Mexiko_Stadt

en: America/Miquelon
de: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
de: Amerika/Moncton

en: America/Monterrey
de: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
de: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
de: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
de: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
de: Amerika/Nassau

en: America/New_York
de: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
de: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
de: Amerika/Nome

en: America/Noronha
de: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Beulah
de: Amerika/Nord Dakota/Beulah

en: America/North_Dakota/Center
de: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/North_Dakota/New_Salem
de: Amerika/North_Dakota/New_Salem

en: America/Ojinaga
de: Amerika/Ojinaga

en: America/Ontario
de: Amerika/Ontario

en: America/Panama
de: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
de: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
de: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
de: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
de: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
de: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
de: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
de: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
de: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
de: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
de: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
de: Amerika/Recife

en: America/Regina
de: Amerika/Regina

en: America/Resolute
de: Amerika/Resolute

en: America/Rio_Branco
de: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
de: Amerika/Rosario

en: America/Santa_Isabel
de: America/Santa Isabel

en: America/Santarem
de: Amerika/Santarém

en: America/Santiago
de: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
de: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
de: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Saskatoon
de: Amerika/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
de: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
de: Amerika/Shiprock

en: America/Sitka
de: Amerika/Sitka

en: America/St_Barthelemy
de: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
de: Amerika/St._Johns

en: America/St_Kitts
de: Amerika/St._Kitts

en: America/St_Lucia
de: Amerika/St._Lucia

en: America/St_Thomas
de: Amerika/St._Thomas

en: America/St_Vincent
de: Amerika/St._Vincent

en: America/Swift_Current
de: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
de: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
de: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
de: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
de: Amerika/Tijuana

en: America/Toronto
de: Amerika/Toronto

en: America/Tortola
de: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
de: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
de: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
de: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
de: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
de: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
de: Amerika/Yellowknife

en: Amundsen-Scott Station, South Pole
de: Amundsen-Scott-Station, Südpol

en: Antarctica/Casey
de: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
de: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
de: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
de: Antarktis/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
de: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
de: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
de: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/Rothera
de: Antarktis/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
de: Antarktis/Südpol

en: Antarctica/Syowa
de: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
de: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
de: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
de: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
de: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
de: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
de: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
de: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
de: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
de: Asien/Aschgabat

en: Asia/Ashkhabad
de: Asien/Aşgabat

en: Asia/Baghdad
de: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
de: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
de: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
de: Asien/Bangkok

en: Asia/Beijing
de: Asien/Peking

en: Asia/Beirut
de: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
de: Asien/Bischkek

en: Asia/Brunei
de: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
de: Asien/Kalkutta

en: Asia/Choibalsan
de: Asien/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
de: Asien/Chongqing

en: Asia/Chungking
de: Asien/Chongqing

en: Asia/Colombo
de: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
de: Asien/Dhaka

en: Asia/Damascus
de: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
de: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
de: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
de: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
de: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
de: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
de: Asien/Harbin

en: Asia/Hebron
de: Asien/Hebron

en: Asia/Ho_Chi_Minh
de: Asien/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
de: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
de: Asien/Chowd

en: Asia/Irkutsk
de: Asien/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
de: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
de: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
de: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
de: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
de: Asien/Kamtschatka

en: Asia/Karachi
de: Asien/Karatschi

en: Asia/Kashgar
de: Asien/Kaschgar

en: Asia/Kathmandu
de: Asien/Kathmandu

en: Asia/Katmandu
de: Asien/Kathmandu

en: Asia/Kolkata
de: Asien/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
de: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
de: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
de: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
de: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
de: Asien/Macao

en: Asia/Macau
de: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
de: Asien/Magadan

en: Asia/Makassar
de: Asien/Makassar

en: Asia/Manila
de: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
de: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
de: Asien/Nikosia

en: Asia/Novokuznetsk
de: Asien/Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
de: Asien/Nowosibirsk

en: Asia/Omsk
de: Asien/Omsk

en: Asia/Oral
de: Asien/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
de: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
de: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
de: Asien/Pjöngjang

en: Asia/Qatar
de: Asien/Katar

en: Asia/Qyzylorda
de: Asien/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
de: Asien/Rangun

en: Asia/Riyadh
de: Asien/Riad

en: Asia/Saigon
de: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
de: Asien/Sachalin

en: Asia/Samarkand
de: Asien/Samarqand

en: Asia/Seoul
de: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
de: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
de: Asien/Singapur

en: Asia/Taipei
de: Asien/Taipeh

en: Asia/Tashkent
de: Asien/Taschkent

en: Asia/Tbilisi
de: Asien/Tiflis

en: Asia/Tehran
de: Asien/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
de: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
de: Asien/Thimphu

en: Asia/Thimphu
de: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
de: Asien/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
de: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
de: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
de: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
de: Asien/Ürümqi

en: Asia/Vientiane
de: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
de: Asien/Wladiwostok

en: Asia/Yakutsk
de: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
de: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
de: Asien/Jerevan

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
de: Atlantic Standard Time – Québec – Basse-Côte-Nord

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
de: Atlantic Time – Labrador – die meisten Orte

en: Atlantic Time - New Brunswick
de: Atlantic Time – New Brunswick

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
de: Atlantic Time – Nova Scotia (die meisten Orte), PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
de: Atlantic Time – Nova Scotia – Orte, die 1966–1971 keine Sommerzeit beachtet haben

en: Atlantic islands
de: Atlantische Inseln

en: Atlantic/Azores
de: Atlantik/Azoren

en: Atlantic/Bermuda
de: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
de: Atlantik/Kanarische_Inseln

en: Atlantic/Cape_Verde
de: Atlantik/Kapverdische_Inseln

en: Atlantic/Faeroe
de: Atlantik/Färöer

en: Atlantic/Faroe
de: Atlantik/Färöer

en: Atlantic/Jan_Mayen
de: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
de: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
de: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
de: Atlantik/Südgeorgien

en: Atlantic/St_Helena
de: Atlantik/St._Helena

en: Atlantic/Stanley
de: Atlantik/Stanley

en: Australia/ACT
de: Australien/Australisches Hauptstadtterritorium

en: Australia/Adelaide
de: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
de: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
de: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
de: Australien/Canberra

en: Australia/Currie
de: Australien/Currie

en: Australia/Darwin
de: Australien/Darwin

en: Australia/Eucla
de: Australien/Eucla

en: Australia/Hobart
de: Australien/Hobart

en: Australia/LHI
de: Australien/Lord-Howe-Insel

en: Australia/Lindeman
de: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
de: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
de: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
de: Australien/New South Wales

en: Australia/North
de: Australien/Norden

en: Australia/Perth
de: Australien/Perth

en: Australia/Queensland
de: Australien/Queensland

en: Australia/South
de: Australien/Süden

en: Australia/Sydney
de: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
de: Australien/Tasmanien

en: Australia/Victoria
de: Australien/Victoria

en: Australia/West
de: Australien/West

en: Australia/Yancowinna
de: Australien/Yancowinna

en: Azores
de: Azoren

en: Brazil/Acre
de: Brasilien/Acre

en: Brazil/DeNoronha
de: Brasilien/DeNoronha

en: Brazil/East
de: Brasilien/Osten

en: Brazil/West
de: Brasilien/Westen

en: Canada/Atlantic
de: Kanada/Atlantik

en: Canada/Central
de: Kanada/Mitte

en: Canada/East-Saskatchewan
de: Kanada/Ost-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
de: Kanada/Osten

en: Canada/Mountain
de: Kanada/Mountain

en: Canada/Newfoundland
de: Kanada/Neufundland

en: Canada/Pacific
de: Kanada/Pazifik

en: Canada/Saskatchewan
de: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
de: Kanada/Yukon

en: Canary Islands
de: Kanarische Inseln

en: Casey Station, Bailey Peninsula
de: Casey-Station, Bailey Peninsula

en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
de: Zentrale Normalzeit – Resolute, Nunavut

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
de: Central Standard Time – Saskatchewan – mittlerer Westen

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
de: Central Standard Time – Saskatchewan – die meisten Orte

en: Central Time - Campeche, Yucatan
de: Central Time – Campeche, Yucatan

en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
de: Central Time – Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

en: Central Time - Indiana - Perry County
de: Central Time – Indiana – Perry County

en: Central Time - Indiana - Pike County
de: Central Time – Indiana – Pike County

en: Central Time - Indiana - Starke County
de: Central Time – Indiana – Starke County

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
de: Central Time – Manitoba & West-Ontario

en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
de: Central Time – Michigan – Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties

en: Central Time - North Dakota - Mercer County
de: Central Time - Nord-Dakota - Mercer County

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
de: Central Time – North Dakota – Morton County (außer dem Bereich Mandan)

en: Central Time - North Dakota - Oliver County
de: Central Time – North Dakota – Oliver County

en: Central Time - Quintana Roo
de: Central Time – Quintana Roo

en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
de: Central Time – Rainy River & Fort Frances, Ontario

en: Central Time - central Nunavut
de: Central Time – Zentral-Nunavut

en: Central Time - most locations
de: Central Time – die meisten Orte

en: Chatham Islands
de: Chatham-Inseln

en: Chile/EasterIsland
de: Chile/Osterinsel

en: China Standard Time
de: China-Normalzeit – Sonora

en: China east
de: Ost-China

en: China mountains
de: Chinesische Berge

en: China north
de: Nord-China

en: China west Xinjiang
de: West-China Xinjiang

en: Chuuk (Truk) and Yap
de: Chuuk (Truk) und Yap

en: Cuba
de: Kuba

en: Davis Station, Vestfold Hills
de: Davis-Station, Vestfold Hills

en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
de: Dumont-d'Urville-Station, Terre Adelie

en: E Amazonas
de: Ost-Amazonas

en: Easter Island & Sala y Gomez
de: Osterinsel & Sala y Gomez

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
de: Eastern Standard Time – Atikokan, Ontario und Southampton I, Nunavut

en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
de: Eastern Time – Indiana – Crawford County

en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
de: Eastern Time – Indiana – Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties

en: Eastern Time - Indiana - Pike County
de: Eastern Time – Indiana – Pike County

en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
de: Eastern Time – Indiana – Pulaski County

en: Eastern Time - Indiana - Starke County
de: Eastern Time – Indiana – Starke County

en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
de: Eastern Time – Indiana – Switzerland County

en: Eastern Time - Indiana - most locations
de: Eastern Time – Indiana – die meisten Orte

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
de: Eastern Time – Kentucky – Bereich Louisville

en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
de: Eastern Time – Kentucky – Wayne County

en: Eastern Time - Michigan - most locations
de: Eastern Time – Michigan – die meisten Orte

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
de: Eastern Time – Ontario & Quebec – Orte, die 1967–1973 keine Sommerzeit beachtet haben

en: Eastern Time - Ontario - most locations
de: Eastern Time – Ontario – die meisten Orte

en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
de: Eastern Time – Pangnirtung, Nunavut

en: Eastern Time - Quebec - most locations
de: Eastern Time – Quebec – die meisten Orte

en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
de: Eastern Time – Resolute, Nunavut

en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
de: Eastern Time – Thunder Bay, Ontario

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
de: Eastern Time – east Nunavut – die meisten Orte

en: Egypt
de: Ägypten

en: Europe/Amsterdam
de: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
de: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
de: Europa/Athen

en: Europe/Belfast
de: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
de: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
de: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
de: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
de: Europa/Brüssel

en: Europe/Bucharest
de: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
de: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
de: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
de: Europa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
de: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
de: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
de: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
de: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
de: Europa/Isle_of_Man

en: Europe/Istanbul
de: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
de: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
de: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
de: Europa/Kiew

en: Europe/Lisbon
de: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
de: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
de: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
de: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
de: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
de: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
de: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
de: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
de: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
de: Europa/Moskau

en: Europe/Oslo
de: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
de: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
de: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
de: Europa/Prag

en: Europe/Riga
de: Europa/Riga

en: Europe/Rome
de: Europa/Rom

en: Europe/Samara
de: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
de: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
de: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
de: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
de: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
de: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
de: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
de: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
de: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
de: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
de: Europa/Uschhorod

en: Europe/Vaduz
de: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
de: Europa/Vatikan

en: Europe/Vienna
de: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
de: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
de: Europa/Wolgograd

en: Europe/Warsaw
de: Europa/Warschau

en: Europe/Zagreb
de: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
de: Europa/Saporischschja

en: Europe/Zurich
de: Europa/Zürich

en: Galapagos Islands
de: Galapagosinseln

en: Gambier Islands
de: Gambierinseln

en: Gaza Strip
de: Gazastreifen

en: Gilbert Islands
de: Gilbertinseln

en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
de: Heilongjiang (außer Mohe), Jilin

en: Iceland
de: Island

en: Indian/Antananarivo
de: Indischer_Ozean/Antananarivo

en: Indian/Chagos
de: Indischer_Ozean/Chagos

en: Indian/Christmas
de: Indischer_Ozean/Weihnachtsinsel

en: Indian/Cocos
de: Indischer_Ozean/Kokosinseln

en: Indian/Comoro
de: Indischer_Ozean/Komoren

en: Indian/Kerguelen
de: Indischer_Ozean/Kerguelen

en: Indian/Mahe
de: Indischer_Ozean/Mahe

en: Indian/Maldives
de: Indischer_Ozean/Malediven

en: Indian/Mauritius
de: Indischer_Ozean/Mauritius

en: Indian/Mayotte
de: Indischer_Ozean/Mayotte

en: Indian/Reunion
de: Indischer_Ozean/Reunion

en: Irian Jaya & the Moluccas
de: Irian Jaya & die Molukken

en: Jamaica
de: Jamaika

en: Johnston Atoll
de: Johnston-Atoll

en: Libya
de: Libyen

en: Lord Howe Island
de: Lord-Howe-Insel

en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
de: Macquarie-Station, Macquarieinsel

en: Madeira Islands
de: Madeira

en: Marquesas Islands
de: Marquesas

en: Mawson Station, Holme Bay
de: Mawson-Station, Holme Bay

en: McMurdo Station, Ross Island
de: McMurdo-Station, Ross Island

en: Metlakatla Time - Annette Island
de: Metlakatla-Zeit - Annette Island

en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
de: Mexikanische Zentralzeit - Bahia de Banderas

en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
de: Mexikanische Zentralzeit – Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas an der Grenze zur USA

en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
de: Mexikanische Mountain-Zeit – Chihuahua an der Grenze zur USA

en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
de: Mexikanische Pazifik-Zeit – Baja California an der Grenze zur USA

en: Mexico/BajaNorte
de: Mexiko/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
de: Mexiko/BajaSur

en: Mexico/General
de: Mexiko/Allgemein

en: Midway Islands
de: Midwayinseln

en: Moscow+00 - Caspian Sea
de: Moskau+00 – Kaspisches Meer

en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
de: Moskau+00 – Samara, Udmurtia

en: Moscow+00 - west Russia
de: Moskau+00 – West-Russland

en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
de: Moskau+01 – Samara, Udmurtia

en: Moscow+02 - Urals
de: Moskau+02 – Ural

en: Moscow+03 - Novokuznetsk
de: Moskau+03 - Novokuznetsk

en: Moscow+03 - Novosibirsk
de: Moskau+03 – Novosibirsk

en: Moscow+03 - west Siberia
de: Moskau+03 – West-Sibirien

en: Moscow+04 - Yenisei River
de: Moskau+04 – Jenissei

en: Moscow+05 - Lake Baikal
de: Moskau+05 – Baikalsee

en: Moscow+06 - Lena River
de: Moskau+06 – Lena

en: Moscow+07 - Amur River
de: Moskau+07 – Amur

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
de: Moskau+07 – Sachalin

en: Moscow+08 - Bering Sea
de: Moskau+8 – Beringmeer

en: Moscow+08 - Kamchatka
de: Moskau+08 – Kamtschatka

en: Moscow+08 - Magadan
de: Moskau+08 – Magadan

en: Moscow+09 - Kamchatka
de: Moskau+09 – Kamtschatka

en: Moscow+10 - Bering Sea
de: Moskau+10 – Beringmeer

en: Moscow-01 - Kaliningrad
de: Moskau+01 – Kaliningrad

en: Mountain Standard Time - Arizona
de: Mountain Standard Time – Arizona

en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
de: Mountain-Standardzeit – Creston, British Columbia

en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
de: Mountain Standard Time – Dawson Creek & Fort St. John, British Columbia

en: Mountain Standard Time - Sonora
de: Mountain Standard Time – Sonora

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
de: Mountain Time – Alberta, Ost-British Columbia & West-Saskatchewan

en: Mountain Time - Chihuahua
de: Mountain Time – Chihuahua

en: Mountain Time - Navajo
de: Mountain Time – Navajo

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
de: Mountain Time – S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: Mountain Time - central Northwest Territories
de: Mountain Time – Mittel-Nordwestliche Gebiete

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
de: Mountain Time – Süd-Idaho & Ost-Oregon

en: Mountain Time - west Northwest Territories
de: Mountain Time – west Northwest Territories

en: Mountain Time - west Nunavut
de: Mountain Time – West-Nunavut

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
de: Nordöstliches Brasilien (MA, PI, CE, RN, PB)

en: NZ
de: Neuseeland

en: NZ-CHAT
de: Neuseeland-CHAT

en: New South Wales - Yancowinna
de: New South Wales – Yancowinna

en: New South Wales - most locations
de: New South Wales – die meisten Orte

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
de: Newfoundland Time, einschließlich Südost-Labrador

en: Northern Territory
de: Nördliches Territorium

en: Pacific Time - north Yukon
de: Pacific Time – Nord-Yukon

en: Pacific Time - south Yukon
de: Pacific Time – Süd-Yukon

en: Pacific Time - west British Columbia
de: Pacific Time – west British Columbia

en: Pacific/Apia
de: Pazifik/Apia

en: Pacific/Auckland
de: Pazifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
de: Pazifik/Chatham

en: Pacific/Chuuk
de: Pazifik/Chuuk

en: Pacific/Easter
de: Pazifik/Osterinsel

en: Pacific/Efate
de: Pazifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
de: Pazifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
de: Pazifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
de: Pazifik/Fidschi

en: Pacific/Funafuti
de: Pazifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
de: Pazifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
de: Pazifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
de: Pazifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
de: Pazifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
de: Pazifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
de: Pazifik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
de: Pazifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
de: Pazifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
de: Pazifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
de: Pazifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
de: Pazifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
de: Pazifik/Midwayinseln

en: Pacific/Nauru
de: Pazifik/Nauru

en: Pacific/Niue
de: Pazifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
de: Pazifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
de: Pazifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
de: Pazifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
de: Pazifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
de: Pazifik/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
de: Pazifik/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
de: Pazifik/Pohnpei

en: Pacific/Port_Moresby
de: Pazifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
de: Pazifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
de: Pazifik/Saipan

en: Pacific/Samoa
de: Pazifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
de: Pazifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
de: Pazifik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
de: Pazifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
de: Pazifik/Chuuk

en: Pacific/Wake
de: Pazifik/Wake

en: Pacific/Wallis
de: Pazifik/Wallis

en: Pacific/Yap
de: Pazifik/Yap

en: Palmer Station, Anvers Island
de: Palmer-Station, Anvers Island

en: Phoenix Islands
de: Phoenixinseln

en: Poland
de: Polen

en: Ponape (Pohnpei)
de: Pohnpei

en: Queensland - Holiday Islands
de: Queensland – Whitsunday Islands

en: Queensland - most locations
de: Queensland – die meisten Orte

en: Rothera Station, Adelaide Island
de: Rothera-Station, Adelaide Island

en: Ruthenia
de: Ruthenien

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
de: Süd- & Südost-Brasilien (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: Singapore
de: Singapur

en: Society Islands
de: Gesellschaftsinseln

en: South Australia
de: Süd-Australien

en: Syowa Station, E Ongul I
de: Syowa-Station, E Ongul I

en: Tasmania - King Island
de: Tasmanien – King Island

en: Tasmania - most locations
de: Tasmanien – die meisten Orte

en: Tierra del Fuego (TF)
de: Feuerland (TF)

en: Truk (Chuuk) and Yap
de: Truk (Chuuk) und Yap

en: Turkey
de: Türkei

en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
de: US-Zentralzeit – Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas nahe der US-Grenze

en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
de: US-Mountain-Zeit – Chihuahua nahe der Grenze zur USA

en: US Pacific Time - Baja California near US border
de: US-Pazifik-Zeit Baja California nahe der Grenze zur USA

en: US/Aleutian
de: US/Aleuten

en: US/Central
de: US/Mittel

en: US/East-Indiana
de: US/Ost-Indiana

en: US/Eastern
de: US/Osten

en: US/Pacific
de: US/Pazifik

en: Vostok Station, Lake Vostok
de: Wostok-Station, Wostoksee

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
de: Vostok-Station, südlicher geomagnetischer Pol

en: W Amazonas
de: West-Amazonas

en: W Para
de: West-Para

en: Wake Island
de: Wake

en: West Bank
de: Westjordanland

en: West Kazakhstan
de: West-Kasachstan

en: Western Australia - Eucla area
de: West-Australien/Eucla

en: Western Australia - most locations
de: West-Australien – die meisten Orte

en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
de: Saporischschja, E Lugansk / Saporischschja, E Luhansk

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
de: Zentral-China – Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou usw.

en: central Crimea
de: Zentral-Krim

en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, west Timor
de: Ost- & Süd-Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, West-Timor

en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tengarra, west Timor
de: Ost- & Süd-Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tengarra, West-Timor

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
de: Ost-China – Peking, Guangdong, Shanghai usw.

en: east Dem. Rep. of Congo
de: Östl. Demokratische Republik Kongo

en: east Uzbekistan
de: Ost-Usbekistan

en: east coast, north of Scoresbysund
de: Ostküste, Nord-Ittoqqortoormiit

en: mainland
de: Landfläche

en: most locations
de: die meisten Orte

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
de: die meisten Orte (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
de: die meisten Orte (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
de: die meisten Orte in Tibet & Xinjiang

en: peninsular Malaysia
de: Peninsular Malaysia

en: west & central Borneo
de: West- & Mittel-Borneo

en: west Dem. Rep. of Congo
de: Westl. Demokratische Republik Kongo

en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
de: West-Neuguinea (Irian Jaya) & Molukken

en: west Tibet & Xinjiang
de: West-Tibet & Xinjiang

en: west Uzbekistan
de: West-Usbekistan
